BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az államnak keretet kell adnia

A hatékonyság növelése érdekében tudásalapú gazdaságot kellene kiépíteni Magyarországon, versenyképes áron - mondta lapunknak Vahl Tamás, a Nav N Go ügyvezető igazgatója.

2009. február 10. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

- Az informatikai szektort mennyiben érinti a válság okozta visszaesés?
- Általánosságban, főleg világviszonylatban egyértelműen érezhető a hatás, ezeket a költségeket is visszaveszik a cégek, mert nem kapcsolódik a termeléshez. Ugyanakkor a Nav N Gót annyira nem viseli meg, mert a piaca nagyon széles, vagyis az alacsony penetrációjú országokban rejlő tartalékok valamelyest kompenzálják a visszaesést.
- A költségtakarékossági kényszert mennyire tudná a saját javára fordítani a szektor?
- Ez akkor képzelhető el, ha a cégek hajlandóak áldozni a hatékonyság növelésére, de ez hosszú távú döntés kérdése, és én nem hiszek a hirtelen váltásokban. Vagyis ha valaki egy fejlesztési koncepciót hajt végre, azt a döntést már korábban meghozta. A valódi előny az, hogy ha fenn tudunk maradni, akkor a válság elmúltával valószínűleg kevesebb lesz a versenytárs.
- Az állam és a vállalati szféra együttműködése elengedhetetlen a válság túlélésében, de mi a legjobb, amit az állam tehet?
- Keretet kell adnia, megfelelő környezetet kell biztosítania, de ne avatkozzon be, ne vásároljon. Hosszú távon kell biztosítania, hogy a szektor megállja a helyét, mert a rövid távú, taktikai lépések versenytorzítóak lehetnek.
- Milyen keretet kellene adnia a magyar államnak?
- Tudásalapú gazdaságot kellene építeni az oktatási rendszerre, hogy rendelkezésre álljon a megfelelő számú, magasan képzett munkaerő. Mindezt persze versenyképes áron. Ma ez nincs meg, adott esetben az Egyesült Államokban is hasonló költségekkel tudnánk fejlesztéseket végrehajtani.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet