Az adóátalakításnál sokkal általánosabb kérdéseket is érintett Gyurcsány Ferenc beszédének első kétharmadában. Megemlítette, hogy minden bizonnyal ez az első globális világválság a történelemben. Az unió hivatalosan is recesszióban van, a régiós valuták gyengülnek. Amit Magyarországon látunk, az nem tér el a többi országtól. Eddig húszezres létszámleépítést jelentettek be a vállalkozások, ebből tízezer már realizálódott. Csökken a vállalkozások termelékenysége - közölte a kormányfő -, ma azt várjuk, hogy a GDP 2,5-3 százalékkal esik vissza. Természetesen a költségvetés bevételei is csökkennek.
Gondjaink nagy részét ma a világ okozza, de ott van a gondok kisebb része, amelyek elemzése során magunkba kell nézni. Abba kell hagyni a háborúskodást, öldöklést - mondta a miniszterelnök, közepes tapssal kísérve. Két ellenzéki vezérszónok, a fideszes Navracsics Tibor és a kereszténydemokrata Hargitai János is arra használta fel idejét, hogy meggyőze Gyurcsány Ferencet, ideje már lemondania. "Kár, hogy a meghívott vendégeket biodíszletként használja. Mindenki azt várta, hogy megtudjuk, mit tervez a kormány, de ezt nem sikerült megtudnunk" - mondta Navracsics utalva arra, hogy több szakértő, az Akadémia korábbi elnökei és Sólyom László köztársasági elnök is végigülték a vitát.
Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke szerint megállapodást kell kötni. A Fidesz részéről le kellene mondani az előrehozott választás folytonos emlegetéséről, a szocialista párt pedig végre lépjen a tettek mezejére. Dávid Ibolya, az MDF elnöke szerint nem az a baj, hogy sokadszor tartanak már válságtanácskozást, hanem az, hogy tettek még nem követték ezeket, az elmúlt hónapokban semmit se tett a kormány.
Varga Mihály, a Fidesz szakpolitikusa, volt pénzügyminiszter szerint nem a válság miatt vagyunk recesszióban, az csak egy plusz volt. Magyarország 2007 óta van recesszióban, már akkor csak egy százalék volt a GDP-növekedés, az ország adósságcsapdába került. "A miniszterelnök évek óta csak jengázik, de ezt nem társasjátékként játssza, hanem maga húzgálja ki az elemeket. És most fennáll annak veszélye, hogy ez a torony, amit Magyarországnak hívnak, össze fog dőlni" - mondta Varga. A miniszterelnök szerint amellett, hogy a Fidesz szeretné végre feloszlatni a parlamentet és átvenni a kormányzást, mondhatna végre valami konkrétumot is - válaszolt Gyurcsány zárszavában.
