A 2007-es évet jellemző túlbuzgás után tavaly már sokkal kevesebb vagyonosodási vizsgálatot indított az adóhatóság: a 2007-ben lezárult 11 ezer vizsgálat után tavaly már csak hatezer ilyen ügyet fejeztek be a revizorok. Gyurcsány Ferenc 2006 nyarán bejelentett megszorító intézkedésének egyik sarokköve volt, hogy a korábbi ezer-kétezer vagyongyarapodási vizsgálatot tízezer darabra növelje az APEH. A hivatal készségesen teljesítette is ezt a feladatot, bár kétségtelenül gyengébb hatásfokot értek el, mint korábban. Amikor még csak egy-kétezer ilyen ellenőrzést végzett a hivatal, a találati arány bőven hetvenöt százalék felett volt, ez mára jócskán lecsökkent.
Két év alatt összesen 3345-en voltak olyan bátrak (és kellően elszántak), hogy másodfokra vigyék az ügyüket: a fellebbezések közül mintegy 3200-at el is bírált a hatósági főosztály. Az esetek nagyjából felében hagyta helyben az elsőfokú határozatot a másodfok, a többi esetben új eljárást kellett indítani, meg kellett szüntetni vagy meg kellett változtatni (nem az adózó terhére) a határozatot. Vagyis viszonylag jó arányban lehetett enyhíteni az eredetileg megállapított tételeket. Az elutasított fellebbezések közül 1225 került bíróság elé, itt csak 478 per fejeződött be - az esetek kétharmadában helybenhagyta a bíróság a határozatot.
Az idei elképzeléseket egyelőre homály fedi - az ellenőrzési irányelvek csak február közepén lesznek nyilvánosak. Annyi azonban már vélelmezhető, hogy lejárt a dömping jellegű ellenőrzések időszaka. A vizsgálatok nem szűnnek meg, csak az adóhatóság szofisztikáltabban kezeli majd ezt a kérdést. Legalábbis a középtávú stratégia szerint külön szervezeti egységeket hoznak létre a nagy vagyonnal rendelkező magánszemélyek, politikusok és "híres emberek" ellenőrzésére. Összességében az elmúlt két év arra mindenképpen jó volt, hogy a közvélemény megtanulta, mivel jár egy-egy vagyonosodási vizsgálat, s az adóhivatal is kellő rutint szerzett a vizsgálatok hatékony lefolytatásához.
