BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak az idióták fizetnek adót

2009. január 22. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Felfüggesztené a vagyonosodási vizsgálatokat Szabó Máté ombudsman, véleménye szerint az ellenőrzések sértik a jogbiztonság elvét. "Az adóhatóság ugyanis könnyen abba a hibába eshet, hogy a becslés alapján tett megállapításaiból következtet annak jogalapjára." Ezzel most tényleg nem az a gond, hogy ez a mondat egyszerűen értelmetlen. És nem is az a baj, hogy az ombudsman rebegő pillákkal tekint végig a kies honon, és segítendő az elesetteket, jogaikban és erkölcseikben sérülteket, belepufogtat valami nagy ívűt az éterbe. Ha ez kell a demokráciába, akkor legyen.
A baj az, hogy ez már tényleg sok.
Az elmúlt egy-két évben, de akár hónapban több olyan döntés is született, amelyek után ez az ombudsmani közlemény kiveri a biztosítékot minden legalábbis félig-meddig tisztességes embernél. Mintha lenne (van) egy láthatatlan, de mindennél erősebb lobbi, amelyik kiradíroztat minden intézkedést, ötletet és elképzelést, ami kisajtolna valami adó jellegűt az elérhetetlen jövedelmekből.
Az Alkotmánybíróság (Ab) szerint nem lehet firtatni, hogy miért van egy nulla közeli eredményt produkáló vállalkozás pénztárában évek óta rendszeresen az éves árbevételt is meghaladó készpénz. Mert ehhez senkinek semmi köze, ez teljesen életszerű. Az Ab szerint nem lehet egy működőképes, piacra termelő vállalkozástól elvárni évente jövedelmet és ehhez kapcsolódóan adót. Az alkotmánybírák szerint nem lehet számított alapú ingatlanadót (nevezhetjük luxusadónak vagy bármi másnak) bevezetni csak akkor, ha az ország minden düledező viskójához kimegy egy értékbecslő, és megállapítja, mennyit ér az ingatlan.
Az országgyűlés rendjén valónak találja, hogy az összeharácsolt, külföldre menekített pénzeket egy jelentéktelen adó megfizetésével tisztára lehessen mosni. Az országgyűlés szerint jó megoldás a tagi kölcsönnek hazudott bűvészkedést semmisnek tekinteni tízszázalékos adó megfizetésével. Az országgyűlés eposzi hőstettnek véli, hogy a bemondásra megállapított személyes költéseit egy olyan "adóval" próbálja szalonképessé tenni, ami nincs is.
Összességében még egy-két lépés van. A kereskedők az Ab-hoz fordulnak, mert szerintük alkotmányellenes a 250 ezer forint feletti készpénzes kifizetés büntetése. Ha az Alkotmánybíróság visszadobja ezt a szigorítást is, akkor már tényleg nem lesz más hátra: csak az idióták fognak adót fizetni.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet