A decemberi illetékbevételekben még nem mutatkozott meg az öröklési illetékmentesség bevezetése - derül ki a legfrissebb adatokból -, pedig a Magyar Közlönyben december 9-én megjelent könnyítést az akkor már folyamatban lévő ügyekre is lehetett alkalmazni. Ennek azonban még nyoma sincs az illetékadatokban.
Szakértők szerint legkorábban a februári, márciusi illetékadatokból tudható meg, mekkora bevételkiesést jelent majd a költségvetésnek a mentesség. Ennek az az oka, hogy a hagyatéki eljárások, az illeték mértékének megállapítása többhetes, hónapos átfutással zajlik. Eleve a hagyatéki eljárás megindítása és lefolytatása is heteket vesz igénybe, ezt követően pedig az önkormányzat továbbítja az adatokat az adóhatóságnak. Az APEH jellemzően hatvan nap alatt állapítja meg a befizetendő illeték mértékét, amelyet aztán az örökös vagy megfizet, vagy halasztást, részletfizetést kér. Ebbe az eljárási időtartamba még nincs beleszámítva, ha az örökös valamit kifogásol az eljárás során, mint ahogyan az is tovább húzza az időt, ha adott esetben hiánypótlásra szólítja fel a hatóság a közjegyzőt vagy az örököst.
A jogszabály módosítása értelmében húszmillió forintos értékhatárig nem kell öröklési illetéket fizetni ingatlan és értékpapír öröklése után. Ha az ingatlan értéke nem éri el a húszmillió forintot, akkor más vagyonelemeket is be lehet vonni a kedvezményes körbe. A kedvezmény csak az elsőfokú rokonok öröklésére érvényes. Becslések szerint az átlagos örökölt ingatlanok értéke nem éri el a húszmillió forintot, vagyis az esetek túlnyomó többségében mentesülnek majd az örökösök az illetékfizetés terhe alól.
