Magyarország jól szerepelt tavaly az uniós pénzügyi források kifizetésében, a különböző programok révén 450 milliárd forintot kaptak meg a projektgazdák - mondta Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter a távirati irodának. Az előzetes gyorsjelentés szerint 2008-ban a legtöbb forrást, 216,3 milliárd forintot az Új Magyarország fejlesztési terv (ÚMFT) programjaira fizettek ki. A múlt évben felgyorsult az I. Nemzeti Fejlesztési Terv forrásainak kifizetése is, a fejlesztésekért 117,5 milliárd forintot utaltak át a nyerteseknek. Az ÚMFT keretében 440 pályázatot hirdettek meg tavaly december végéig, és a kiemelt projekteket is figyelembe véve 3900 milliárd forint uniós fejlesztési forrás vált már elérhetővé. Eddig 21 ezer pályázat érkezett, 1200 milliárd forint támogatást igényelve. A fejlesztési terv nemzetközi összehasonlításban is jól teljesít a miniszter szerint: az Európai Bizottsághoz eddig a tagországok által benyújtott mintegy 40 nagyprojekt közül 16-ot Magyarország küldött ki Brüsszelbe. Ezek közül egyet, a debreceni villamosközlekedés-fejlesztési projektet már jóvá is hagyta az Európai Bizottság.
