BUX 139124.28 -0,13 %
OTP 45200 -0,22 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Alacsony adókulccsal hódítanak

Ciprus töretlenül hódít, ahogyan a Seychelle-szigetek is népszerű mint offshore-helyszín. Magyarországon is voltak offshore társaságok, ám a jogszabályi változások miatt ez pár éve megszűnt.

2008. december 18. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hosszú ideje Ciprus, a Seychelle-szigetek, Hongkong vagy a brit Virgin-szigetek számítanak a legnépszerűbb offshore-célpontoknak. A listából kitetszik, a földrajzi távolság nem sokat számít az ilyen státusú cégek létrehozatalakor. Egy teljesen új társaság létrehozása legfeljebb pár hetet vehet igénybe. Az utóbbi időben legalábbis kevésbé jó nevű offshore-helyszín Liechtenstein - bár lehet, hogy ez magukat a befektetéseket nem befolyásolja. A hercegség ugyanis hatalmas botrányba keveredett, amikor napvilágra került, hogy a hercegi család tulajdonában is lévő alapítványok és biztosítók teret engedtek főként német állampolgárok adókikerülési trükkjeinek. A történet kirobbanása maga is botrányos: egy volt hercegségi banki alkalmazott kilopott adatokat adott el a német adóhatóságnak. Az adatokból az derült ki, hogy több száz - elsősorban német - polgár több száz millió eurót helyezett el az LGT nevű liechtensteini bankban, valamint több hercegségi alapítvány számláján a kötelező adófizetés elmulasztásával. A botrányba belebukott a német posta első embere is, aki szintén rajta volt a listán.
Magyarország 2002-ig számított offshore-célpontnak, akkor azonban megkezdődött az ilyen típusú társaságok elvirágzása, mivel a jogszabály megtiltotta újabbak alapítását. Persze akkoriban sem volt sok ilyen cég, becslések szerint hozzávetőleg ezer. Közülük az adóhatóság adatai szerint 2002-ben több mint 560 adott bevallást, a következő években ez a szám folyamatosan csökkent, 2005-ben számuk már nem érte el az ötszázat. A legnagyobb ritkítást azonban az okozta, hogy 2006-ban megszűnt az offshore státus: a kedvezményes, négyszázalékos adókulcs helyett az offshore-oknak is a normál, 16 százalékos adókulcs szerint kellett adózniuk - persze egy kis kedvezménnyel. Ennek értelmében a jogdíjak és a csoporton belüli kamatbevételek ötven százalékával csökkenthették az adóalapot, ami esetükben praktikusan azt jelentette, hogy nyolcszázalékos adót kellett fizetniük. Ez azonban már jellemzően elfogadhatatlanul nagy terhet jelentett a vállalkozásoknak.
Az adórendszerbe az offshore státus helyett egy másik, a holdingoknak kedvező rendszer került be. A 2007 óta létező bejelentett részesedés kedvezménye: egy-, korábban kétévi tartás után a jogszabály leírhatóvá teszi a kivezetett részesedésből származó árfolyamnyereséget. A lehetőség korábban is fennállt, de csak a régen megszerzett részesedésre volt érvényes, a direkt üzleti célzatú ügyletekre nem. Először a 2010-es bevallásokból derülhet ki, mennyire sikeres az elképzelés, hiszen a kétéves (illetve az ez évtől számítható egyéves) tartási kötelezettség nyomán jövőre indulhatnak meg az ügyletek. A legfrissebb adatok szerint 12 vállalat vette csak igénybe a kedvezményt - 1,9 milliárd forint összegben.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet