A kormány a gazdasági válság hatásainak enyhítése érdekében úgy döntött, hogy a rendelkezésére álló uniós forrásokból 266 milliárd forintot csoportosít át gazdaságfejlesztési célokra, elsősorban a Gazdaságfejlesztési Operatív Programba (GOP) - jelentette be tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. Mint mondta, ezzel is a világgazdasági válság magyarországi hatásait szeretnék enyhíteni, a fő cél pedig a hazai munkavállalók kétharmadát foglalkoztató kis- és középvállalkozások megsegítése és a munkahelyek megőrzése.
Az átcsoportosítás eredményeképpen a 260 milliárd forintnyi pluszpénzt is elsősorban a kkv-szektor veheti igénybe: ezt például a GOP-on keresztül technológiafejlesztésre, beruházásra, bővítésre és exportösztönzésre lehet majd felhasználni. A kormányszóvivői tájékoztatón részletek is elhangzottak. Az Államreform Operatív Programból (Árop) például 16 milliárd forint kerülne át a Társadalmi Megújulás Operatív Programba (Támop) a munkavállalók alkalmazkodóképessége javításának, új képességek megszerzésének támogatására. A Közlekedési Operatív Programból 60 milliárd, a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Programból 57 milliárd forintot vonnak el a GOP javára. Szintén a GOP esetében 53 milliárd forintnyi támogatás előrehozásáról döntöttek. A Közép-magyarországi Regionális Operatív Programban 20 milliárd forint gazdaságfejlesztési célú átcsoportosítás várható. A Támopon belül is változik egy-egy prioritás: a vállalkozások munkahelymegtartó és -bővítő járulékkedvezményének felhasználható kerete 60 milliárd forinttal bővül. Az átcsoportosításokra még Brüsszelnek is rá kell bólintania.
