BUX 139150.83 -0,11 %
OTP 45270 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Véget érhet a TEÁOR-mizéria

2008. december 7. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ma szavaz az országgyűlés a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló törvény módosításáról, ami végre pontot tehet a másfél éve tartó TEÁOR-számokkal kapcsolatos kuszaságnak. Eredetileg az idén júliusig kellett volna átalakítani az új szabványok szerinti besorolást a cégeknek, ám a járulékos problémák miatt ez akadályokba ütközött, így az átalakítás határidejét az év végére tolták. Jövőre az egyszerűség kedvéért az adóbevallással egyidejűleg kell nyilatkozni az új számokról (abban az esetben, ha a számok nem fordíthatók át automatikusan a régi rendszerből az újra), ezt az adóhatóság továbbítja a Cégközlönynek. Akit a bonyolult szabályozás miatt kár ért, vagyis illetéket kellett fizetnie az átsorolásért, az visszakaphatja a befizetett illeték összegét, az egyéb költségeket azonban, mint például az ügyvédi díjazás, nem fizeti vissza senki.
A módosuló paragrafusok között található a cégeljárásról szóló jogszabály változtatása is, amely a céges ügyletekre is kiterjesztené az ügyfélkapus ügyintézést. Az elektronikus eljárás már július óta kötelező, de pillanatnyilag elektronikus aláírással intézik ezt a cégek - pontosabban az ügyvédeik. Az ügyfélkapus rendszer olcsó és egyszerű ugyan, de messze nem nyújt akkora biztonságot, mint az elektronikus aláírással, tanúsítvánnyal küldött dokumentum. Így ugyanis mindössze annyi garantált, hogy az adott üzenet megérkezett, annak tartalmáért azonban a rendszer nem felel - mondta lapunknak Rózsahegyi Zsolt, a Magyar Elektronikus Aláírás Szövetség (Melasz) elnöke.
Ha tehát a módosítás átmegy, adott esetben nem garantált a pénzügyi beszámolók, eljárások tartalma - tette hozzá. Az elektronikus aláírás létjogosultságáért lobbizó Melasz elérte, hogy egy képviselői indítvány puhítson a szabályon - persze ezt meg is kellene szavaznia a parlamentnek, mert a kormány nem támogatja a módosítót.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet