BUX 139303.74 0,0 %
OTP 45330 0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A számvitel egyszerűsít és bonyolít is

2008. december 2. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A számviteli törvényben jövőre lényegi könnyítést kaphatnak a jogi személyiséggel nem rendelkező társaságok: a bt.-k és a kkt.-k ugyanis speciális, egyszerűsített beszámolót is készíthetnek. Ebben csak a mérleget, az eredménykimutatást kell feltüntetni, kiegészítő mellékletet azonban nem kell benyújtani. A kft.-k nem élhetnek ezzel a lehetőséggel, mert a közösségi szabályok, speciális nyilvántartások is kötelezők rájuk, ami alól mentesülnének a speciális beszámoló alkalmazásakor. Annyi kikötést azért tartalmaz a törvény, hogy ha ezt választotta a cég, akkor a továbbiakban nem térhet át egy másik féle beszámoló készítésére.
A jogszabály még egy ponton ad komolyabb könnyítést: ez pedig a devizás könyvvezetés. Eddig akkor lehetett devizában vezetni a könyveket, ha minden adóévben a forgalom legalább 75 százaléka adott devizanemben történt, jövőre ez az arány már csak ötven százalék lesz, 2010-től pedig 25. Binder Szilvia, a Deloitte könyvvezetési üzletágának vezetője egy háttérbeszélgetésen elmondta: a törvény további egyszerűsítése, hogy amennyiben a feltételeknek megfelelő vállalkozás funkcionális pénzneme az eurótól eltérő deviza, a vállalkozás dönthet úgy, hogy az adott devizában készíti el beszámolóját. Ebben az esetben viszont a vállalkozásnak a létesítő okiratában funkcionális pénznemeként rögzítenie kell az eurót.
A törvény korlátozza a készpénzes tranzakciókat: a házipénztár átlagos napi készpénzállománya nem haladhatja meg az 500 ezer forintot, vagy az előző évi, éves szintre számított összes bevétel 1,2 százalékát. Ettől a módosítástól azt reméli a kormány, hogy a társaságok készpénzállománya átláthatóbb lesz, így a számla nélküli ki- és befizetéseket vissza lehet szorítani.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet