Szokatlanul kevés zárószavazás előtti módosító indítvány érkezett az adótörvényekhez az idén. Korábban nem volt ritka a húsz-harminc oldalas, elvileg csak a koherenciazavarokat kiszűrő, gyakorlatilag érdemi módosításokat tartalmazó módosító. Tegnap azonban csak egy háromoldalas és egy kilencoldalas javaslatot nyújtott be a kormány, és ezekben valóban csak a félreértéseket kívánta tisztázni. Egyetlen kivétel volt ez alól, ez pedig az offshore-pénzek hazahozatalával volt összefüggésben (lásd lapunk 12. oldalán). A módosító szerint a lényegében adóamnesztiaként működő rendszert nemcsak a 2009-es, hanem az idei évről szóló bevallásokban is igénybe lehet venni - azzal a megszorítással persze, hogy a jövedelem nem lehet 2008 júliusánál frissebb, és legkésőbb 2009 júliusáig haza kell azt hozni (bizonyos feltételekkel).
Tervezték, végül a közösségi joggal összeférhetetlennek bizonyult az a könnyítés, amely a kft.-k számára is lehetővé tette volna az egyszerűsített beszámoló alkalmazását. Ez több szempontból sem lehetséges, egy sor adminisztrációs kötelességnek ugyanis így nem tudna eleget tenni a cég. Emiatt ez a módosítás végül kikerül a szövegből. A harmadik nem szövegpontosítást tartalmazó változtatás pedig az, hogy az egyszerűsített adóbevallást az ekho szerint adózó magánszemélyek is választhatják - persze csak akkor, ha minden egyéb kitételnek megfelelnek.
A házipénztárak kifehérítésével kapcsolatos, a tagi kölcsönök elengedése utáni kedvezményes, tízszázalékos osztalékfizetéshez az utolsó pillanatban tett a kormány egy kiegészítést. Ennek értelmében az elengedett tagi kölcsönök után a cégnek nem kell ajándékozási illetéket fizetnie. Ha kellene, akkor semmit sem ért volna a kedvezmény, hiszen az illeték legalább 21 százalék, de 35 millió forint felett negyven. A két, kormány által benyújtott javaslaton kívül a KDNP is beadott egy módosítót, amely egyértelművé tenné, hogy az öröklési illeték alóli mentesség már a folyamatban lévő ügyekre is vonatkozni fog.
