BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak februártól bírságol keményebben az APEH

Várhatóan decemberben szavazza csak meg az országgyűlés az adótörvényeket, ami azt jelenti, hogy egy sor változás csak februártól léphet érvénybe. Ebbe a körbe tartoznak például a szigorúbb bírságtételek.

2008. november 12. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A korábbi évek tapasztalatai alapján szombaton kellene kihirdetni az adótörvényeket - így, 45 nappal az év vége előtt lehet ugyanis garantálni, hogy januártól a jelentős mértékű adóátalakításokra is fel lehessen készülni. Ehhez képest az országgyűlés előtt lévő adócsomagok jelenleg részletes vitára bocsátásra várnak, a terv szerint november utolsó hetében szavazhatnak a módosítókról a képviselők. Vagyis a zárószavazásra december első hetében kerülhet sor, és csak ezt követően lehet kihirdetni az új szabályokat. Ez azt jelenti, hogy több módosítás csak februártól léphet hatályba.
Az egyszerűsítést célzó változások januártól, a fehérítést, szigorítást célzók pedig csak februártól lesznek érvényesek. Az eleve csúszásra ítélt csomag (pontosabban kettő, mert két törvénybe foglalva sikerült ezt-azt visszahoznia a kormánynak a visszavont eredeti javaslatból) így nem is tartalmazhatott átfogó, éves elszámolásra épülő adóátalakítást. Vagyis eleve nem lehetett volna jelentős módosításokat eszközölni például a társasági adó esetében - ilyen volt az eredeti javaslatban az adóalap korrekciós tételeinek megnyirbálása vagy a különadó eltörlésével együtt tervezett, két százalékpontos adóemelés is.
A költségvetés összeállításakor a Pénzügyminisztérium eleve a februári hatálybalépéssel számolt, ami leginkább az adóügyi eljárások esetében jelenthet kevesebb bevételt egy januári hatályba lépéshez képest. Itt egy sor olyan kemény szankciót tervez ugyanis a kormány, amelynek az idén még nyoma sem volt. A legdurvább ezek között az, ha egy kereskedőt azért bírságolnak meg, mert tisztázatlan eredetű árut forgalmaz. Ebben az esetben a bírság mértéke az áru értékének negyven százaléka is lehet. A számlaadás elmulasztása pedig húszszázalékos bírságot vonhat maga után, ami megegyezik a számla összegének áfatartalmával.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet