Az idén várhatóan elindul az egyes villamos Lágymányosi hídon történő átvezetésének előkészítése, az azonban még nem egyértelmű, meddig jut el a villamos Újbudán. Annyi bizonyos, hogy a pályát a Budafoki útig húzzák át a hídon - ez már eldőlt, pályázati pénz is van rá. Innen azonban csak feltételes módban lehet a beruházás második üteméről beszélni, amelynek során a Szerémi úton át a Fehérvári útig vezetne a pálya. Ez az ütem ugyanis nem szerepel a költségvetésben, vagyis a 2007-2013-as periódusban erre nem különítettek el uniós támogatást. Ugyanakkor a főváros abban bízik, hogy erre is lesz majd forrás a Közopból, mert számítani lehet arra, hogy pénzek szabadulnak fel. Elképzelhető ugyanis, hogy egyes, 2008-ra tervezett szerződéseket nem tudnak majd megkötni azok előkészítetlensége miatt, így ezek a pénzek átcsoportosíthatók. A források lekötésére az önkormányzat információi szerint 50-70 százalékos támogatási aránnyal új pályázatokat írnak ki a Közopon belül - derül ki a közgyűlési előterjesztésből.
A közgyűlés a napokban rá is bólintott a tervre, aminek egyébként az az előnye, hogy ha a két ütemet összehangoltan tudják kivitelezni, költség takarítható meg. Ha a munkálatok megakadnak - vagyis ha a második ütem csúszik -, a Budafoki útra egy ideiglenes végállomást kell építeni, ez pedig pluszköltséget jelentene.
A második ütemhez kapcsolódó tervezési, környezetvédelmi dokumentációkat és hatástanulmányokat előre elkészítik. Így ha a felszabaduló forrásokra új pályázatokat írnak ki, a főváros azonnal be tud nyújtani egy komplex tervet. Erre több mint 300 millió forintot kell előre elkülöníteni.
A beruházás várhatóan 3,5 milliárd forintba kerül, ebből 1610 méter pálya, három megálló, új közúti szakaszok, egyéb berendezések épülnek. Ebben a keretben nincs benne a bővítéshez szükséges két villamosszerelvény, erről a fővárosnak magának kell gondoskodnia. Az előkészítés 2010 októberéig elhúzódhat, a kivitelezés pedig a tendereztetést követően várhatóan 2011 tavaszán indulhat el. Az építés viszont rövid lesz, az új szakaszt már 2011 végén átadhatják a forgalomnak.
