Magyarország a kiotói vállalásoknak megfelelően 2012-ig hat százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását az 1985-1987-es szinthez képest, azt követően az EU-tagállamok közötti megállapodás az irányadó - mondta a Dióssy László környezetgazdasági szakállamtitkár Lakiteleken, a Magyar Urbanisztikai Társaság konferenciáján. Szerinte a kibocsátáskereskedelemből származó összegeket kizárólag kibocsátáscsökkentő beruházásokra szabad fordítani. Csökkenteni kell az energiaimportot és a fosszilis energiahordozók felhasználását - a változás nagy részét pedig az energetikai szektor tudja végrehajtani. Az EU célja, hogy 2020-ra az 1990-es szinthez képest 30, míg 2050-re 60-80 százalékkal csökkenjen az üvegházhatású gázok kibocsátása. A kibocsátás növekedése felmelegedéssel és sivatagosodással jár, aminek egyik súlyos következménye a Homokhátságon a talajvíz szintjének drámai csökkenése. A Homokhátságra két mintaprojektet dolgoztak ki, amelyekre összesen 7,3 milliárd forint áll rendelkezésre.
