BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az offshore-paradicsomból holdingmennyország lesz?

2008. október 28. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A cégek csalogatására sokféle eszközt bevetnek a kormányok, ám az adókedvezmények tűnnek az egyik leghatékonyabb ösztönzőnek. Az uniós előírások miatt az offshore státust már nem lehet osztogatni, de az új csodafegyver, a részesedéscseréből származó árfolyamnyereség leírhatósága egyelőre nem sok cég fantáziáját mozgatta meg.
Tavaly januártól lehet alkalmazni azt az adóalap-korrekciós tételt, amely kétéves (az idén már egyéves) tartás után a kedvezményes részesedéscsere során leírhatóvá teszi a kivezetett részesedésből származó árfolyamnyereséget. Ezzel a lépéssel a kormány azt szerette volna elérni, hogy afféle holdingmennyországot alakítson ki, vagyis a vállalatóriások Magyarországra költözzenek.
A lehetőség korábban is fennállt, de csak a régen megszerzett részesedésre volt érvényes, a direkt üzleti célzatú ügyletekre nem. Először a 2010-es bevallásokból derülhet ki, mennyire sikeres az elképzelés, hiszen a kétéves (illetve az ez évtől számítható egyéves) tartási kötelezettség nyomán jövőre indulhatnak meg az ügyletek. Az idei bevallások alapján 12 vállalat vette csak igénybe a kedvezményt - 1,9 milliárd forint összegben. Ez tavaly sokkal több, 2,9 milliárd forint volt, s szintén tucatnyi céget érintett. Ez a korrekciós tétel azt a hiátust próbálta mérsékelni, hogy közösségi szabályok miatt a magyarországi offshore státust három évvel ezelőtt meg kellett szüntetni. Új offshore céget már hat éve nem lehet bejegyeztetni, de a státus megszűnése után sem tűnt el minden ilyen típusú cég, mert egy adóalap-korrekciós tétel alkalmazásával nyolcszázalékos effektív adókulcsot alkalmazhatnak az ittmaradottak. Ez a kamat jellegű és jogdíjbevételek ötven százalékát teszi leírhatóvá. A legfrissebb adóbevallási adatok szerint 362 társaság alkalmazta a jogdíjbevételek után az adóalap-korrekciós tételt, összesen 40 milliárd forint összegben. Ez a tétel átlagosan 110 millió forintot tesz ki, vagyis 220 milliárdos bevételt produkál a 362 vállalkozás, ami több mint hárommilliárd forint társaságiadó-bevételt jelent.
Arra nem ad választ az adatbázis, hogy kamatbevétel címén mekkora összeget produkálnak a néhai offshore cégek. A kapcsolt vállalkozások között elszámolt kamatbevételhez köthető adóalap-csökkentő tételt ötszáz vállalkozás alkalmazta 93 milliárd forint összegben, ám ebbe nem csak offshore társaságok tartoznak bele.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet