BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lemondtak a Robin Hood-adóról?

2008. október 26. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az újradolgozott költségvetésben nem szerepel a Robin Hood adó a bevételek között, jóllehet a tervezet még a parlament előtt van. Az Állami Számvevőszék számításai szerint az újraírt büdzsében sokkal kevesebb bevétel várható áfából, jövedéki és cégautóadóból.
A kormány lényegében lemondott a Robin Hood-adóról, jóllehet az erről szóló javaslatot a kormány nem vonta vissza az adócsomaggal együtt, ám az újraírt költségvetési törvényben már nem szerepel a központi bevételek között. Erre vélhetően azért volt szükség, mert a szabad demokraták egyáltalán nem támogatták az energetikai cégek különadóját, így fennállt annak veszélye, hogy a költségvetést emiatt nem szavazza meg a korábbi koalíciós partner. A szerencsében bízva az adóról szóló javaslatot persze megpróbálja megszavaztatni az országgyűléssel a kormány, s afféle talált pénzként kezelheti majd az abból esetlegesen befolyó 30 milliárd forintot.
A költségvetés adókból származó bevétele egyébként az új verzió szerint 102 milliárd forinttal lesz kisebb, mint a visszavont javaslatban szereplő összeg - derül ki az Állami Számvevőszék jelentéséből. Ha ebből levesszük a Robin Hood-adóval kapcsolatos óvatoskodást, akkor a 145 milliárd forintos adócsökkentés visszavonásának dacára több mint 70 milliárd mínusszal számol a büdzsé. Jelentősen csökken a társasági adó, az áfa, a jövedéki adó és az eva előirányzata is. A társasági és a jövedéki adó esetében persze a visszavont adótörvény is magyarázatot ad, hiszen a tervezet szerint a társági adó két ponttal magasabb, 18 százalék lett volna jövőre. A különadó megtartása ugyanakkor tompít valamennyit a társasági adóban keletkezett mínuszhoz képest, ez a tétel 200 milliárd forinttal csökkenti a kisesést, ami így 178 milliárd forintra becsülhető. Hozzá kell tenni, hogy a tervezett pluszbevételt nem csupán az adó kulcsának emelése adta volna, hanem az adóalapot csökkentő tételek megnyirbálása is.
A mínuszok az áfa, a cégautóadó, a jövedéki adó és az eva esetében jelentkeznek - utóbbi persze aprópénz. Az áfából befolyó összeg mintegy 70 milliárd forinttal lesz kevesebb, ami a fogyasztás visszaesésével magyarázható, a jövedéki adóból pedig azért lesz kisebb a bevétel 40 milliárddal, mert eredetileg a cigaretta és az alkoholtermékek esetében tíz százalékkal megemelték volna az adó mértékét. A cégautóadó átalakítása is elmarad, ebből 37,5 milliárd forintot remélt a kormány. Az evabevétel mindössze 2,9 milliárd forinttal lesz kisebb a korábbi előirányzatnál, ami persze nem veri tönkre a büdzsét, ugyanakkor a számok mögött az a várakozás rejlik, hogy az evások száma mintegy öt százalékkal csökken majd, 99 ezerről 95 ezerre.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet