BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Át kellene írni a konvergenciaprogramot

2008. október 15. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Lényegében újra kellene írni a konvergenciaprogramot - áll az Állami Számvevőszék Fejlesztési és Módszertani Intézetének (ÁSZ FEMI) legfrissebb jelentésében. A prognosztizált verzióhoz képest lassúbb növekedés miatt a költségvetés bevételei több száz milliárd forinttal karcsúbbak lesznek, miközben a világgazdasági változások miatt egyes kiadások, főleg az adósságszolgálat emelkednek. A kockázatok minimális kezelése érdekében a GDP egy százalékának megfelelő összegre kellene emelni a költségvetés tényleges egyensúlyi tartalékait.
Az infláció várhatóan több mint két százalékponttal mérséklődik, ennek következtében az átlagkeresetek emelkedésének ehhez kellene igazodnia. Ellenkező esetben ismét megbomlana a külkereskedelmi mérleg egyensúlya. Azt is figyelembe kell azonban venni, hogy várhatóan visszaesik majd a lakosság hitelfelvétel, ami drasztikus mértékben visszavetheti a belföldi fogyasztást, ha a béremelések túlzott mértékben korlátozódnak. Ez pedig negatív növekedési spirált indíthat el, hiszen a törvényszerűen visszaeső exportot nem tudja kompenzálni a belföldi piac. Az exportdinamika erőteljes visszaeséséhez hozzájárulhat a versenyképességet növelő intézkedések elmaradása. A kivitel csökkenése mellett a belföldi felhasználás importigényessége is emelkedhet az importverseny miatt. A versenyképesség mint kulcskérdés emiatt nem degradálható a konvergenciaprogram kialakításánál sem: az egyensúlyjavító intézkedések meghozatalánál maximálisan figyelembe kell venni ezeket a szempontokat. Ez összességében teljesen más gondolkodásmódot követel meg a konvergenciaprogramtól, mint a korábbi verziókban.
Tavaly a tervezettnél is nagyobb egyenlegjavulást az egyszeri tételek kiesése mellett döntően az adóemelések és a gazdaság fehérítésére tett intézkedések segítették elő: az adó- és járulékbevételek összesen a GDP 2,5 százalékával lettek nagyobbak a 2006. évi tényszámnál, míg a kiadások két százalékponttal csökkentek. A jövedelemcentralizáció kéttizeddel nő az idén, 44,8 százalékról, 45 százalékra (ezen belül az adóterhelés 39,5-ről 39,7 százalékra). Ezt azonban a korábban megálmodott forgatókönyvvel ellentétben jövőre nem követi mérséklődés. A visszavont adócsomag 140 milliárd forint pluszbevételt generál a költségvetésben, ami a másik oldalról nézve 0,6 százalékkal emelné a jövedelemcentralizációt.
Vagyis 45 helyett 45,6 százalék lesz, az adóterhelés esetében pedig negyven százalék fölé kúszik az elvonás mértéke. A konvergenciaprogramban a korábbi, válságmentes időszakot figyelembe vevő prognózis 38,3 százalékos adóterhelést tartalmazott.
A jelentés arra figyelmeztet, hogy a konvergenciaprogramot alaposan át kell dolgozni. Az egyensúlyi céljait nem szabad feladni, sőt a 2007-ben és 2008-ban elért kedvezőbb egyenleg alapján 2009-re is indokoltnak látszik feszesebb célt kitűzni. A gazdasági visszaesés elkerülése érdekében a költségvetés szerkezetének átalakításánál a vállalkozások versenyképességét, a gazdasági növekedést elősegítő intézkedéseknek kell prioritást biztosítani.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet