BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Visszacsempésznék a juttatások adókorlátját

2008. október 9. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A várakozásoknak megfelelően többféle verzióval is előrukkoltak a szocialista képviselők a cégautóadó átalakítására. Az egyik egyszerűen 7,5 százalékra emelné az adó - a kormány által 7 százalékosra tervezett - kulcsát. A másik javaslat tételes adót határozna meg, eszerint 1500 köbcentiig kilencezer, afölött pedig 16 ezer forint lenne az adó. A harmadik ötlet 12 ezer forint havi cégautóadót határozna meg minden érintett gépkocsi után - e magyarázat szerint nem kell differenciálni az autókat, mivel a luxuskategóriájú járművek után eleve több áfát fizettek a vásárláskor, ráadásul többe is kerül a fenntartásuk. Az is felvetődött, hogy az elektromos hajtású autók után se gépjárműadót, se cégautóadót ne kelljen fizetni.
Szigorítana a kormánypárt a jövedelemadózásnál, amikor megszüntetnék a természetbeni juttatásokhoz kapcsolódó 400 ezer forintos korlátot, célszerű egy másfajta féket beiktatni. A javaslat szerint amennyiben a munkáltató juttatásként finanszírozza alkalmazottja továbbképzését, akkor a juttatás csak a minimálbér két és félszereséig lehet adómentes. Hasonló korlát épülhet be más adómentes természetbeni juttatásokba is. A javaslat szerint ezek díja csak a minimálbér összegéig lehet adómentes (lásd a felsorolást). Mindkét esetben a természetbeni juttatások klasszikus adóját, vagyis 54 százalékot kell fizetni, ha a juttatás túllépi a korlátot - természetesen adófizetés csak a korlát feletti részt terhelné.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet