BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az APEH és az önkormányzatok vitája

Elvileg valós fenyegetettséget jelenthet a tévé üzemben tartási díjának be nem fizetése, az APEH ugyanis más ügyekben is vizsgálódhat ebből kiindulva. Valójában azonban kevés az esély arra, hogy bármilyen tévédíjas információ eljusson egy igazgatóságig. Az ellenőrzésre felkért önkormányzatoknak ugyanis erre nincs kapacitása, sőt nem is tudnak semmiféle ellenőrzésről.

2008. június 24. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A televízió üzemben tartási díja be nem fizetésének az egyetlen komoly következménye az lehet, hogy az adóhatóság látómezejébe kerülnek a vendéglátó-ipari egységek. A tévé-előfizetési díjra kiszabható bírság azonban elenyésző: a havi 1740 forint díjra a be nem fizetett adó ötven százaléka, plusz valamekkora késedelmi pótlék. Ugyanakkor ha az adóhatóság már kiszabja a bírságot, akkor akár ki is terjesztheti az ellenőrzést - ebben az esetben az egyes adókötelezettségek teljesítése címén ellenőrizheti akár azt is, hogy a csapos be van-e jelentve és vizsgálhatja a számlaadási fegyelmet is. Ez pedig már igen jelentős kockázattal bír.
Kérdés persze, milyen intenzitással történnek majd ezek az ellenőrzések. A tévé üzemben tartási díjának szabályozása meglehetősen mostoha terület: az APEH szedi be, ugyanakkor ellenőrizni nem fogja, azt ugyanis - miként erről az adóhivatal tájékoztatott - a helyi, vagyis az önkormányzati adóhatóságokra hárítják. Erről azonban, úgy tudjuk, semmiféle megállapodás nem született eddig. A lapunk által megkérdezett önkormányzatok ennek tükrében semmilyen hajlandóságot nem mutatnak a feladat elvégzésére. Szerintük egyébként nekik ehhez nincs is közük. Még ha kedvük lenne is, kapacitásuk biztosan nem, hiszen sok önkormányzatnál mindössze egy-két fős az adóosztály, ami azt jelenti, hogy a főbb adónemeket illetően sem tudnak részletes ellenőrzéseket végezni, a tévédíj tehát szinte szóba sem jöhet. Vagyis kevéssé valószínű, hogy tömegével ömlik majd az információ az APEH igazgatóságaihoz. Azért egy-két látványos rajtaütést, akciót valószínűleg összehoznak majd a szakértők szerint. Ebből következően az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) a jelenlegi rendszerben nem jut többletbevételhez. A testület kezeli ugyanis a befolyt díjakat: a bevétel és a költségvetési kiegészítés a műsorszolgáltató alapba kerül. Lapunk értesülése szerint az ORTT frissen megválasztott elnöke, Majtényi László megkereste az adóhatóságot és támogatást kért a tévédíjak hatékonyabb beszedésére, mivel a költségvetési előirányzathoz képest csak a remélt díj töredéke folyt be a műsorszolgáltató alapba, a többit egyszerűen nem fizették be a szállásadók és vendéglátósok.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet