A televízió üzemben tartási díja be nem fizetésének az egyetlen komoly következménye az lehet, hogy az adóhatóság látómezejébe kerülnek a vendéglátó-ipari egységek. A tévé-előfizetési díjra kiszabható bírság azonban elenyésző: a havi 1740 forint díjra a be nem fizetett adó ötven százaléka, plusz valamekkora késedelmi pótlék. Ugyanakkor ha az adóhatóság már kiszabja a bírságot, akkor akár ki is terjesztheti az ellenőrzést - ebben az esetben az egyes adókötelezettségek teljesítése címén ellenőrizheti akár azt is, hogy a csapos be van-e jelentve és vizsgálhatja a számlaadási fegyelmet is. Ez pedig már igen jelentős kockázattal bír.
Kérdés persze, milyen intenzitással történnek majd ezek az ellenőrzések. A tévé üzemben tartási díjának szabályozása meglehetősen mostoha terület: az APEH szedi be, ugyanakkor ellenőrizni nem fogja, azt ugyanis - miként erről az adóhivatal tájékoztatott - a helyi, vagyis az önkormányzati adóhatóságokra hárítják. Erről azonban, úgy tudjuk, semmiféle megállapodás nem született eddig. A lapunk által megkérdezett önkormányzatok ennek tükrében semmilyen hajlandóságot nem mutatnak a feladat elvégzésére. Szerintük egyébként nekik ehhez nincs is közük. Még ha kedvük lenne is, kapacitásuk biztosan nem, hiszen sok önkormányzatnál mindössze egy-két fős az adóosztály, ami azt jelenti, hogy a főbb adónemeket illetően sem tudnak részletes ellenőrzéseket végezni, a tévédíj tehát szinte szóba sem jöhet. Vagyis kevéssé valószínű, hogy tömegével ömlik majd az információ az APEH igazgatóságaihoz. Azért egy-két látványos rajtaütést, akciót valószínűleg összehoznak majd a szakértők szerint. Ebből következően az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) a jelenlegi rendszerben nem jut többletbevételhez. A testület kezeli ugyanis a befolyt díjakat: a bevétel és a költségvetési kiegészítés a műsorszolgáltató alapba kerül. Lapunk értesülése szerint az ORTT frissen megválasztott elnöke, Majtényi László megkereste az adóhatóságot és támogatást kért a tévédíjak hatékonyabb beszedésére, mivel a költségvetési előirányzathoz képest csak a remélt díj töredéke folyt be a műsorszolgáltató alapba, a többit egyszerűen nem fizették be a szállásadók és vendéglátósok.
