Az áldatlan állapotok és az alacsony bérek miatt hétfő déltől tegnap estig sztrájkoltak a révkomáromi járásban, Gútán működő kábelgyárban. Az osztrák Kromberg & Schubert GmbH telephelyén - a cég a német Kromberg & Schubert autóalkatrész-gyártó konszern része - az 1900 alkalmazott 70 százaléka szüntette be a munkát. A 2006-ban 959 millió korona (29,57 millió euró) forgalmat elérő vállalkozás úgy próbálja fenntartani a termelést, hogy magyarországi gyárából szállítja Szlovákiába a munkásokat. A pozsonyi Új Szó keddi száma szerint a Kromberg & Schubert kőszegi gyárából is foglalkoztatnak 40 személyt, mégpedig hetek óta.
Az osztrák fél azzal fenyegetőzött, hogy tartós munkabeszüntetés esetén a szomszédos országokba telepíti át a termelést, a helyi szakszervezet héttagú elnökségét biztonsági őrökkel vezettették ki a gyár területéről. Emil Machyna, a szlovák vasas szakszervezet országos elnöke szerint a gútai cégben 15 ezer szlovák korona (462 euró) az átlagbér, miközben az országos átlagbér 21 ezer korona körül mozog; az alkalmazottak 5 százalékos bérfejlesztést követelnek, a szombati bérpótlékot a mostani 25 százalékról 50-re, a vasárnapit pedig 50 százalékról 100 százalékra szeretnék emeltetni. A cégvezetés végül engedett a munkások követeléseinek. Szlovákiában egyébként nagyon ritka a sztrájk, az utóbbi hét év egyetlen komolyabb munkabeszüntetése a szlovák vasutaknál volt, amikor közel 48 órás leállással tiltakoztak a szárnyvonalak felszámolása miatt.
