A kormányzati kiigazítás nélkül tavaly a GDP arányában 11,5 százalékos lett volna az államháztartás eredményszemléletű hiánya, a végleges adat azonban ennél 2 százalékponttal kisebb – jelentette ki Tátrai Miklós, a Pénzügyminisztérium (PM) államtitkára. A Washingtonban IMF-vezetőkkel tárgyaló Tátrai az MTI-nek elmondta: a Valutaalap részéről örömmel nyugtázták, hogy a magyar gazdaság azon a pályán halad, amelyet a stabilizációs csomag meghatározott, miközben az államháztartási hiány a vártnál kedvezőbben alakul.
A PM januári beszámolójában még nem említette a 9,5 százalékos adatot, mindössze azt feltételezte, hogy a 10,1 százalékos eredményszemléletű hiánycéllal szemben a tényleges hiány várhatóan egy számjegyű lesz (az eredményszemléletű hiányadatot a KSH-nak, az adósságmutatót pedig az MNB-nek kell összeállítania). Idén Tátrai 6,7 százalékos uniós módszertan szerint számított államháztartási deficitet vár a 6,8 százalékos tervvel szemben.
Az IMF szakértői aggodalmukat fogalmazták meg a forint árfolyama kapcsán. Feltéve ugyanis, hogy a forint a jelenlegi trendet követve „túlerősödik”, az export versenyképessége olyan mértékben romolhat, hogy az már komoly gátja lehet a növekedésnek. A vázolt folyamathoz is kapcsolódva az IMF vezetői némi bizonytalanságot láttak abban is, hogy 2009–2010-ben sikerül-e elérni a kívánatos 4 százalékos GDP-növekedési szintet. Javaslatuk szerint a magyar kormány azzal segítheti a növekedés gyorsulását, ha folytatja a strukturális reformokat, miközben megtartja az államháztartás leszorított finanszírozási igényét és kellő mennyiségű forrást hagy a magánszférában.
