BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Meghozta első gyümölcseit a szigor

2007. április 10. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A vártnál kedvezőbben alakultak az év első három hónapjában az államháztartás pénzügyi folyamatai, ami a kézenfekvő pr-szempontokon túl is jó hír lehet a kormány tagjai számára. A költségvetési fegyelem eredményeit mindenesetre a kormány habozás nélkül médiaszempontból is elkezdte kiaknázni. Így többek között a hivatalos prognózisnál jobb áht-adatokra is épített Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a The Economist tegnapi konferenciáján, amikor úgy nyilatkozott, hogy a kormány munkájával kapcsolatban visszafogott elégedettségre van ok. Hasonlóan pozitív húrokat pengetett Veres János pénzügyminiszter is egy tévéinterjúban, amikor úgy vélte, jövőre véget érhet a fiskális szigor időszaka.
Mindemellett a kedden közzétett első negyedéves 762,4 milliárd forintos (a GDP 3 százalékának megfelelő), önkormányzatok nélkül számított hiány a kormány többi tagja számára is jó előjel a minisztériumi költségvetési fejezetekben zárolt tartalékok felszabadítása szempontjából. A PM ugyanis március végéig 786,2 milliárd forintos kumulált idei deficittel számolt, a tényleges teljesítés így nagyjából a GDP egytized százalékpontjával jobb az előre jelzettnél.
A költségvetési menetrend tartása minden valószínűség szerint egyben azt is jelenti, hogy a tárcák az idei kormányhatározat által előírt negyedéves jelentéseikben pozitív képről számoltak be. A tervhez képest közel 24 milliárd forintos lépéselőny mintegy fele ugyanis a központi költségvetési szférából származik. Ezen belül is elsősorban a majdnem 10 milliárd forinttal felülteljesülő bevételek adhattak okot az örömre.
Az aktuális jelentések elkészítésének határideje április 15-e – tudtuk meg a Pénzügyminisztériumnál. Beérkezésük, illetve tartalmuk feldolgozása folyamatos, de a tárca egyelőre nem kívánt beszámolni a részeredményekről. A tét a konvergenciaprogram ígérete alapján a GDP 0,5 százalékának megfelelő egyensúlyi tartalék felhasználása, amire akkor kerülhet sor, ha a kiadások és bevételek a tervek szerint alakulnak. A 2007-es költségvetést 225 milliárd forintos vészkerettel tervezték meg, ebből az egyensúlyi tartalék minisztériumi része 79,6 milliárd, míg a központi egyensúlyi tartalék 50 milliárd forintot tesz ki.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet