A kormány heteken belül pályázatot ír ki az egészségügyi intézmények számára az egynapos sebészeti ellátások biztosítására – jelentette ki Horváth Ágnes egészségügyi államtitkár az Országos Érdekegyeztető Tanács ülésén. Erre és más, a kórházi struktúra átalakításához kapcsolódó célokra összesen 2,5 milliárd forintot különített el a kabinet. Így támogatást kaphatnak a költözésre és az ingatlanfejlesztésre is az érintett intézmények. Egyes hiányterületeken a szükséges ágyszám eléréséhez ágyanként 400–800 ezer forintos dotáció vehető majd igénybe.
A krónikus, ápolási és rehabilitációs ellátások területén jelenleg egy-két éves várólista van, ami a tevékenység értelmét kérdőjelezi meg – mondta Horváth Ágnes. Általánosságban ugyanakkor csak 75 százalékos a kórházak kihasználtsága, ráadásul a túlzott kapacitásfinanszírozáshoz hozzájárul az a 30 százaléknyi ágyhasználat is, amelynek esetében járó betegként is felvehetnék a pácienseket.
Április közepéig az első teljes hónap tapasztalatait feldolgozva kerülhet sor a vizitdíjrendszer átalakítására – közölte az államtitkár. Ennek keretében szigorítások és enyhítések is várhatók a jelenleg érvényes szabályokban.
