Nem ment át az országgyűlésen az a fideszes módosító javaslat, amely szerint az APEH-nek a jegybanki alapkamat kétszeresével növelt összegben lett volna kötelező visszafizetni a január elseje óta befizetett elvártadó-előleget – derült ki a tegnapi szavazáson. A benyújtó ellenzéki képviselők szerint ez szolgálta volna az érintett vállalkozók érdekeit. A javaslatban szerepelt az is, hogy legkésőbb április 30-áig kellett volna visszafizetni az adózó javára feltárt adókülönbözetet, de ez sem került be a törvénymódosításba. Ezzel hatályban maradt az eredeti javaslat rendelkezése, amely szerint az adóhatóság a túlfizetés összegét az általa nyilvántartott más adótartozásra számolja el, ha az adózónak van ilyen tartozása. A visszafizetésre ugyanakkor a PM eredeti beadványa nem állapít meg határidőt, rendelkezés hiányában pedig az adóhatóság a túlfizetést a később esedékes adó kiegyenlítésére számolja el.
A kormány tisztességes és méltányos eljárást választott, amikor az Alkotmánybíróság határozatával ellentétben az első kéthavi adóelőleget is visszafizeti – mondta a javaslat vitájában Veres János pénzügyminiszter. A kabinet emellett rendezte az AB által nem tárgyalt egyéni vállalkozók helyzetét is. Nem volt „tömeges” az elvárt adó bevallása, és csak néhányan fizették be – tette hozzá Veres. Velük külön kérelem nélkül elszámol az adóhatóság.
Az országgyűlés selejtterméke az alkotmányellenes elvárt adó, amit szerencsére most kidobunk – vélekedett Tállai András fideszes képviselő. Tisztességtelen lenne ugyanarra a vállalkozói körre fix adó néven egy új közterhet kivetni, ehelyett a második félévre elkülönített általános tartalékból kellene kipótolni a hiányzó 20–25 milliárdot – tette hozzá Tállai. Az elvárt adó teljes összegénél kisebb az általános tartalék, ezért innen azt nem lehet fedezni – válaszolt a pénzügyminiszter.
