A múlt pénteken zárult uniós csúcstalálkozó szakértők szerint az első lépés lehet azon az úton, amelynek a végén a klímaváltozás talán megállítható. Az új tagállamok – köztük hazánk – még nem sokat tesz majd ehhez a harchoz. Az Új Magyarország fejlesztési terv ugyan kiemelt prioritásként kezeli a környezetvédelmet és az energiafejlesztést, amelyre a Környezet és Energiafejlesztés Operatív Programban (KEOP) 1000–1500 milliárd forint áll rendelkezésre a 2007–2013 közötti időszakban, ám ebből mindössze 45 milliárd forint juthat a megújuló energiák felhasználásának támogatására. A megújuló energiák termelése szempontjából kulcskérdés, hogy a mezőgazdasági támogatások kedvezően alakuljanak. A következő hét évben mintegy 450 milliárd forint jut a magyar mezőgazdaság energetikai célú fejlesztésére. Persze a környezetet más módon is lehet – és kell is – védeni. Egyes adatok szerint ugyanis jelenleg közel háromszor annyi energiát használunk egy négyzetméternyi lakóépület fűtésére, mint amennyi indokolt.
