Elsősorban a járműimport megugrása vezetett januárban a külkereskedelmi mérleg romlásához az egy évvel korábbi bázishoz képest – tudta meg a NAPI Gazdaság. Ezen belül is az egyik fontos tényező egy újabb Gripen-gép leszállítása volt (ezzel jelenleg kilenc egységből áll a flotta, amely decemberig tizennégy darabosra bővül). Az év első hónapjában a 12 hónappal korábbi adatokhoz képest az export euróban számított értéke 20,1, míg az importé 20,8 százalékkal bővült – derül ki a KSH becsléséből. Az import növekedése ezzel tíz hónap után haladta meg újra az export bővülését. A külkereskedelmi mérleg hiánya januárban 214 millió euró volt, a forintban számított 53 milliárdos hiány 15 milliárd forinttal rosszabb, mint egy évvel korábban.
A NAPI Online-nak nyilatkozó Tóth Illés, a Budapest Economics elemzője a várakozásoktól elmaradó ipari termelésben kereste a nagyobb külkerhiány okát, ugyanakkor úgy vélte, ez még nem jelent trendfordulót, azaz hosszabb távon folytatódhat a javuló tendencia. A januári magas importadatban egyszeri, torzító hatások is tükröződhetnek, például a regisztrációs adó februári emelése miatt megnövekedett újautó-értékesítések – vélekedett az MTI-nek Török Zoltán, a Raiffeisen Bank szakértője.
