Új, egységes közpénzügyi törvényre van szükség, mivel ma mindenki saját szája íze szerint alakítja az államháztartási intézményi szabályokat – jelentette ki Kóka János gazdaság miniszter, aki Kovács Árpád számvevőszéki elnökkel egy új közpénzügyi törvény tervezetéről konzultált, amelyet az ÁSZ várhatóan áprilisban mutat be.
A 15 tézisből álló javaslat Kovács szerint az alapja lehet egy vagy több új jogszabály megalkotásának, amelyek a jelenlegi államháztartási törvényt váltanák fel.
Kóka János szerint fontos lenne, hogy még ebben a kormányzati ciklusban megszülessen a törvény, amelynek kodifikációja a széles körű politikai és társadalmi egyeztetést követően 2008-ban kezdődhet. Az egységes közpénzügyi törvény, illetve egy számon kérhető pártfinanszírozási szabályozás megalkotásával központi és önkormányzati szinten 100 milliárd forintos nagyságrendben lenne csökkenthető a korrupció – vélte Kóka.
Az Index szerint a parlamenti képviselők fizetését államtitkári szintre emelné a miniszter, ami által a jelenlegi négyszeresét kapnák. Az alapilletmény most bruttó 210 ezer forint, egy államtitkáré 909 480 forint. A végösszeget tekintve nem járnának sokkal jobban a képviselők, Kóka ugyanis csökkentené és elszámoltathatóvá tenné a képviselői költségtérítéseket. Az adómentes összegekkel ugyanis már most is 700–800 ezer forintra tornászhatók fel a juttatások.
