Hamarosan a kormány elé kerül egy átfogó, korrupcióellenes stratégiáról szóló javaslattervezet – mondta Györgyi Kálmán miniszteri főtanácsadó a „Korrupció elleni küzdelem jogi és szervezeti eszközei” címmel tegnap rendezett konferencián. A koncepció kidolgozásában a Tanácsadó testület a korrupcióellenes közéletért nevű tárcaközi bizottság vesz részt. A volt legfőbb ügyész előadásában felidézte, hogy a Transparency International (TI) tavaly év végén nyilvánosságra hozott korrupciós listáján Magyarország a 41. helyen áll. A lista azt vizsgálja, hogy nemzetközi és helyi elemzők, valamint üzletemberek mennyire ítélik súlyosnak a korrupció problémáját a különböző országokban.
Magyarország évek óta a „legtisztábbak” felső harmadában szerepel, igaz, ennek a harmadnak a legszélén. 2006-ban Magyarországot a közép-európai régió volt szocialista országainak többségénél valamivel kevésbé korruptnak érzékelték. A szomszédos országok közül egyedül Ausztriát, a nyolc, az EU-hoz 2004-ben csatlakozott kelet- és közép-európai ország közül pedig csak Észtországot és Szlovéniát találták „tisztábbnak”. A négy visegrádi állam közül Lengyelországban észlelik a helyzetet a legrosszabbnak, Magyarországon pedig a legjobbnak.
