BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nyugdíjpénztári bevallás: jön az éles üzem

2007. január 11. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az adóhivatal (APEH) januártól átvette a magán-nyugdíjpénztári bevallások kezelését, de a munkáltatóknak és a kifizetőknek a decemberre vonatkozó, január 12-éig beadandó magán-nyugdíjpénztári bevallásokat még a pénztáraknak kell küldeniük, és a tagdíjakat is a korábbi számlákra kell utalniuk. A váltás a januárról szóló, vagyis februárban esedékes bevallásoknál válik „élessé”. Ezeket ugyanis már az APEH-nak kell továbbítani, az e-bevallással együtt.
Az adóhatóság minden magánnyugdíjpénztárnak nyitott egy számlát a Magyar Államkincstárnál (MÁK), a tagdíjakat februárban már ezekre kell utalni. A MÁK a számlákra érkezett összeget még aznap továbbítja a magánnyugdíjpénztárak részére, az APEH pedig a következő hónap végéig elektronikus úton küldi meg a részletes, személyekre bontott bevallási adatokat – tájékoztatta lapunkat az adóhatóság munkatársa. A korábbi (2007-et megelőző) időszakokra vonatkozó bevallásokat és önellenőrzéseket továbbra is az illetékes magánnyugdíjpénztáraknak kell továbbítani. Az e-bevallás az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulást fizető magánszemélyek esetében nem tartalmaz magánnyugdíjpénztárra vonatkozó rubrikákat, a 15 százalékos adóból a tagdíjrészt az APEH számolja majd ki, és átutalja a magánnyugdíjpénztárnak.
Az új módszerrel könnyebben ellenőrizhetővé válik, ha valamelyik munkáltató elmarad a befizetéssel vagy a bevallással. A nyugdíjpénztárak – miközben elismerik, hogy a behajtás adóhivatalhoz kerülése számukra költségmegtakarítást jelent – tartanak attól, hogy az első hónapokban jelentős nehézségek adódnak. Mivel a szabályozás szerint a pénztárak a költségeiket csak az egyéni számlákról tudják levonni, így az átmeneti időszakban előfordulhat – hiába áll a kincstári számlán jelentős, de név szerint be nem azonosított pénzösszeg –, hogy működési költségeik fedezésére a kasszáknak saját tartalékaikat kell felhasználniuk. Pénztári szakemberek szerint ez a változtatás hátráltathatja a választható portfóliós rendszer bevezetését is. A törvény már ettől az évtől lehetővé tenné, hogy a magánnyugdíjpénztárak tagjaiknak különböző kockázati szintű kategóriákat ajánljanak (2009-től már kötelező lesz ez a rendszer), de amíg a tagdíjbeszedés új módszere nem válik rutinná, aligha jöhet szóba ilyen megoldás. A kasszák szakemberei arra számítanak, hogy a kezdeti bizonytalanságok után a jövő év első félévének végére normalizálódhat a helyzet, és ekkortól sikerülhet összhangba hozni a befizetéseket és a bevallásokat.

B. Judit Varga
B. Judit Varga
Egerszalóki Tímea
Egerszalóki Tímea

Ez is érdekelhet