Tegnap megérkezett Angliába az első munkavállalói „roham” – négy román jelentkezett a szigetországban alkalmazást keresve. A január 1-jétől uniós taggá váló Románia és Bulgária polgárai nálunk 219 szakmában foglalkoztathatók. Az elmúlt hetekben csaknem félszáz vállalkozás jelezte: szívesen fogadna külföldi, elsősorban erdélyi magyar munkavállalókat – tájékoztatták lapunkat a Dél-dunántúli Munkaügyi Központban. A cégek létszámigénye meghaladja a félezret, igaz, jó néhány olyan szakterületre is várnának jelentkezőket, amely a „tiltó listán” van. Kérdés, hogy jön-e majd bárki Magyarországra, a tapasztalatok szerint ugyanis a románok és a bolgárok is elsősorban a dél-európai országokban, Olaszországban, Spanyolországban és Görögországban vállalnak szívesen munkát, ahol (eddig és a jövőben is) jobbára feketén alkalmazzák őket. A román munkaerőpiacról ráadásul becslések szerint mintegy kétmillió szakképzett munkaerő hiányzik A hatalmas kereslet bizonyos szektorokban látványos bérnövekedéshez vezetett. Egyes, a piacra újonnan belépett vállalatok 30–50 százalékkal is túllépték az eddigi bérszintet.
