Az októberi megtorpanást követően a háztartásoknak nyújtott hitelek állományánál folytatódott az évek óta tartó növekedés – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adataiból. A lakossági hitelek nagysága, nyilvánvalóan már a karácsonyi vásárlási lázat tükrözve, az év utolsóelőtti hónapjában 60,0 milliárd forinttal emelkedett. Az előző év így minden bizonnyal rekordnagyságú hitelgyarapodással zárulhat (erre utalhat az is, hogy novemberben az új szerződéseken belül domináns svájci frank esetében a fogyasztási és a lakáscélú hiteleknél is az elmúlt év legmagasabb szintjére emelkedett az új szerződések értéke, amelyek állományra gyakorolt hatása részben a decemberi adatokban jelentkezik majd). Míg ugyanis 2005-ben az első tizenegy hónap során kevesebb mint 710 milliárddal nőtt a magánhitelek állománya, tavaly ez az érték már meghaladta a 850 milliárdot. A háztartások nettó banki pozíciója azonban legalább novemberben nem romlott tovább, sőt még javult is. A betétállomány novemberi, közel 86 milliárd forintos növekedése sem volt azonban elég ahhoz, hogy az év során ezen a téren bekövetkezett csökkenést ellensúlyozza. A cégek hitelállománya az októberi apadás után novemberben 49,1 milliárd forinttal emelkedett, a betétállomány pedig 98,7 milliárd forinttal nőtt. A vállalatok nettó pozíciója nemcsak novemberben, hanem 2006 első tizenegy hónapjában is megtakarítói volt.
Az adatokat elég jelentősen módosítja az árfolyamváltozás hatása. A vállalatok teljes devizahitel-állománya novemberben 65,8 milliárd forinttal volt alacsonyabb az októberi értéknél, amihez a forint erősödése 78 milliárddal járult hozzá (a tényleges hitelfelvétel tehát mintegy 12 milliárd forintnyi értékre rúgott). A lakosságnál közben folytatódott a deviza térnyerése: a teljes hitelállományon belül a devizahitelek aránya az előző hónaphoz képest tovább (közel 42 százalékra) emelkedett.
