A mai végszavazáson várhatóan Molnár Lajos egészségügyi miniszter koncepciójának megfelelő változatban fogadja el az Országgyűlés a kórháztörvényként emlegetett jogszabályt. Ezzel le is zárul az egészségügyi reform első törvényalkotási szakasza. Az új egészségügyi ellátórendszer négy (kiemelt kórház, szakrendelő, járóbeteg-ellátás, családi orvos) szinten működik majd. A kórháztörvény keretében a krónikus ágyak száma 20 ezerről 27 ezerre nő. A trenddel a Kórházszövetség is egyetért, Golub Iván szerint ugyanakkor a közbenső intézkedések nem állnak összhangban a reform végső céljával, az idén júliusban ugyanis az ágyak minőségi összetételétől függően 8–15 százalékkal visszafogta a kormányzat a krónikus ágyak finanszírozását. Az idősellátás terén újabb szigorítás várható jövőre: a költségvetési törvényből kiderül, hogy a normatív állami támogatást is megkurtítják. Az időskorúak bentlakásos intézményeinek „piacára” egyébként jellemző, hogy akadt intézmény, ahol érdeklődésünkre káromkodva azonnal lecsapták a kagylót. Az árakkal kapcsolatban ezeknél rendkívül nagy a szórás, pedig az állami normatíva alapján – elméletileg – csak meghatározott összeget kérhetnének el egyszeri beköltözési díj címén.
