BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Betéteket élt föl a lakosság?

2006. november 29. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Októberben több szinten is a korábbi trend megtörését lehetett tapasztalni a hitelfronton: a céges és magánhitelek állománya is csökkent – derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb jelentéseiből. Előbbi az egy éven keresztül tartó növekedést akasztotta meg, utóbbira viszont 2000 óta nem volt példa. Persze a hárommilliárdot alig meghaladó mérséklődés nem tűnik soknak (ezen belül a devizahitelek ráadásul 2,5 milliárddal még nőttek is), de az értékeléshez nem árt figyelembe venni, hogy az idei első három negyedévben havonta átlagosan 92,4 milliárd forint volt a hitelállomány bővülése. Októberben a betétállomány is csökkent, de ez az év korábbi időszakában is előfordult. Most azonban valószínűtlen, hogy a háztartások átrendezték volna megtakarításaikat (bankbetétből például befektetési jegybe). Az éven belüli betéti átlagkamat ugyanis nőtt, márpedig az augusztusi átrendeződés után a magánszemélyek újból a rövid futamidők felé fordultak.
Ezek alapján talán nem túl merész következtetés, ha azt gondoljuk: ez már valóban a megszorítások „előszele”. Egy szellőből persze még nem feltétlenül támad vihar, az ünnepek miatti vásárlási roham jócskán változtathat ezen a helyzeten. Azzal viszont, ha az ajándékozást hitelfelvétel helyett inkább megtakarításaik felhasználásával fedezik az ezt megtenni tudó háztartások (ami – legalábbis részben – a mostani adatok alapján nem zárható ki), a bankok kétszeresen is rosszul járnak.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet