A kormányzati adó- és áremelések nemcsak az idei és a jövő évi áremelkedési ütemet vágják haza, de a 2008-as inflációt is megdobják, ezt a folyamatot nem lehet és nem is célszerű monetáris politikai eszközökkel kezelni – állította Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke inflációs jelentésük nyilvánosságra hozatalakor. Ilyen körülmények között talán nem is annyira meglepő, hogy a jegybank monetáris tanácsa végül tegnap az előzetes várakozásokkal ellentétben az alapkamat változatlanul hagyása mellett döntött. Az év végi áruhitel-akciók előtt – hangsúlyozták lapunknak – ez kedvező hír a területen mozgó pénzintézetek számára. A kamat várható alakulásával kapcsolatban az elemzők meglehetősen eltérően látják a helyzetet. Van, aki úgy véli, a tartással a jegybank csak azt kívánta jelezni a piacnak, hogy lassítja a kamatemelési sorozatot, tehát a szigorítás decemberre várható. Más azonban már a kamatvágásra vár. Az elemzők többsége szerint az első csökkentésre a jövő év közepe felé kerülhet sor, miután a kormányzat adó- és áremelései miatt feltornázott infláció is eléri a csúcspontot.
