BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Autonómia helyett centralizáció

2006. november 5. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A helyi önkormányzatok a pénzügyi tárca számításai szerint jövőre 3100 milliárd forint hitel nélküli bevétellel gazdálkodhatnak, amelyből több mint 830 milliárdot tesz ki a központi támogatás és csaknem 515 milliárdot a tavaly befolyt szja-bevétel 40 százaléka, amit most osztanak szét. Korábban a településeknél maradt az összeg negyede, amelynek elköltéséről saját hatáskörben dönthettek, jövőre azonban a részesedés ötödével csökken a központilag szétosztott források javára. Utóbbiból a (többségében fideszes vezetésű) megyei önkormányzatoknak fele annyit szánnak, mint tavaly, ami 12 milliárd forinttal kevesebb forrást jelent. Vélhetően így próbálják meg elérni a költségvetési törvényben megfogalmazott célt, hogy a megyei testületeknél csökkentsék a túlburjánzott önként vállalt feladatokat és az igazgatási létszámot. Az elvonásnak pusztán politikai okai lehetnek – mondta lapunknak Horváth Zoltán. A Baranya megyei közgyűlés alelnöke hozzátette: a nekik járó illetékbevételek 8,5 százalékának elvonása indokolható az illetékhivatalok APEH-ba olvasztásával, az szja-bevételek ilyen mértékű csökkentése viszont veszélyezteti a megyei intézményekben gondozottak ellátását, mivel a normatív hozzájárulások is tizedével csökkennek, miközben az infláció 6,8 százalékra rúg majd. Pest megyének az elosztási arányok megváltozása több mint 1 milliárd forintos kiesést okoz, amit más forrásból nem tudunk pótolni – hangsúlyozta Szűcs Lajos. A Pest megyei közgyűlés elnöke hozzátette: lobbizni fognak a jövő évi források növelése érdekében. A megyéktől elvont pénzt egyébként normatívák alapján osztják szét: a többcélú kistérségi társulások feladatainak támogatására például csaknem 3 milliárd forinttal jut több. Horváth hiányolja a regionális együttműködés ösztönzését: annak az ígéretek ellenére semmi nyoma a költségvetésben, pedig előkészíthetné a megyei önkormányzatok összevonását.
Az önkormányzatok központi támogatása reálértéken csökken, de a kiesést ellensúlyozza a több mint 250 milliárdot kitevő uniós forrás és az ahhoz kapcsolódó társfinanszírozás. A szociális ellátásoknál előtérbe kerül a rászorultság elve, a közoktatásban pedig jelentős mértékű létszámleépítést kell végrehajtani. Emiatt a normatív és kötött felhasználású támogatások összege csaknem a felére csökken, de a kiesés egy részét a korábban említett, visszaosztott szja-ból pótolják.

Egerszalóki Tímea
Egerszalóki Tímea

Ez is érdekelhet