Mind a főpolgármester személyében, mind a követendő stratégiában változásra van szükség Budapest ügyeinek előmozdítása érdekében – mondta Petykó Zoltán, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) elnöke. Véleménye szerint a városvezetés Budapest üzemeltetésére koncentrált az utóbbi 16 évben, ezt azonban elégtelenül végezte: jelentősebb cégeit értékesítette, a megmaradtakat képtelen hatékonyan irányítani (példaként a BKV-t említette), ingatlanjainak jelentős részét eladta, ám ezzel együtt is 442 millió eurós (közel 120 milliárd forint) adósságállományt halmozott fel 2005 végére. Ráadásul az üzemeltetés helyett eleve a vagyongazdálkodás koncepcióját kellett volna előtérbe helyezni a városvezetésnek – véli az elnök, aki úgy látja, hogy nincs stratégia a befektetők Budapestre csalogatásához (ahogy az egész országban sincs), a Podmaniczky program pedig nem más, mint „összhangot nélkülöző kívánságlista, pénzügyi fedezet nélkül, amely összeegyeztethetetlen Pest megye, a kerületek és az agglomeráció fejlesztési elképzeléseivel”.
Budapest bevételeinek 20 százalékát adja a vállalkozók iparűzési adója, így nem elfogadható az sem, hogy a fejlesztési koncepciókat nem egyeztetik a kamarákkal – mondta Petykó, aki szerint előbb lesz Magyarországon euró, mint ahogy az aquincumi Duna-híd munkálatai megkezdődnek. A megoldást egy stratégiai fejlesztési hivatal felállításában látja, valamint szükségesnek tartja az önkormányzati törvény módosítását, a jobb vagyongazdálkodás kialakítását, valamint a kerületekkel és az agglomerációval közös iparfejlesztési koncepció kialakítását.
A Gyurcsány-csomag évi 750 milliárd forinttal növeli a magyarországi vállalkozások terheit – véli Vereczkey Zoltán, a Pest Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. A terhek kétharmadát a mikro-, kis- és középvállalkozások viselik, így Vereczkey szerint jogos követelés, hogy a 2007-től érkező uniós források elsődlegesen ehhez a réteghez jussanak el. Miközben a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara fajsúlyos szereplőnek tartja magát, azzal kell szembesülnie, hogy a gazdaságpolitikai szereplők sorozatban nem veszik figyelembe véleményét és vállalkozások sora lehetetlenül el az adókörnyezet miatt – állítja az elnök.
