BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Januártól szabad a gyógyszerpiac

2006. szeptember 12. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Január elsején lépnek életbe a patikaliberalizáció keretében végrehajtott változtatások – jelentette be Molnár Lajos egészségügyi miniszter. Az új szabályozás a gyógyszertári pult mindkét oldalán érezteti majd hatását. A vásárlók a recept nélkül kapható orvosságok meghatározott körét – ide 20-30 különféle hatású készítmény, többek között görcsoldók, vitaminok és allergia elleni szerek tartoznak majd – hatósági ellenőrzés mellett patikán kívül is megvásárolhatják, ennek pontos szabályozása még készül. Megszűnik a patikaalapítás lakosságszámhoz kötött korlátozása, valamint a létesítési távolság minimuma, továbbra is szükség lesz legalább egy gyógyszerész résztulajdonlására. Az újonnan nyíló gyógyszertáraknak legalább egyet vállalniuk kell a lehetséges többletszolgáltatások közül – ezek közé tartozik a 24 órás nyitva tartás, csomagküldő szolgálat működtetése vagy nem támogatott gyógyszerek esetén weboldal üzemeltetése internetes rendeléshez. A patikanyitáshoz ezentúl nem szükséges a Magyar Gyógyszerész Kamara engedélye, e szervezet csak véleményezési jogával élhet, ráadásul a személyi jog engedélyezése is átkerül az országos tiszti főgyógyszerészhez. A szabályozás további lazításaként a szakasszisztensek is visszakapják gyógyszerkiadási jogukat. Az egészségügyi miniszter a gyógyszerárak csökkenését várja a verseny beindulásától – bejelentésére reagálva ugyanakkor Mikola István, a Fidesz politikusa elszabaduló gyógyszerárakra és a gyógyszerbiztonság megingására figyelmeztetett.

Plankó Gergely
Plankó Gergely

Ez is érdekelhet