A következő hét évben fejenként nyolcszázezer forint áll majd Magyarország rendelkezésére fejlesztési célokra – jelentette ki Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztos. A második nemzeti fejlesztési terv (NFT2) keretében évi több, mint ezermilliárd forint uniós pénzről dönthet az ország (ez az eddigi éves támogatás ötszöröse), a hét év alatt összesen 8000 milliárd forintról. Az uniós támogatáshoz ugyanakkor 15 százalékos önrész szükséges, ez évi 150 milliárdos költségvetési tételt jelent – Bajnai szerint a pénzügyminiszterrel folytatott egyeztetésnek köszönhetően ezzel már kalkulált a kabinet a költségvetés tervezése során.
A minden eddiginél jelentősebb mennyiségű támogatás felhasználása egy teljesen átszervezett nemzeti fejlesztéspolitikai intézményrendszeren keresztül történik majd. Az újonnan létrejövő hivatalok közül a legfontosabb a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal utódja, a fejlesztést irányító hatóságokkal kibővülve. Az államreform a hivatalt is elérte, a létszámot ugyanis tíz százalékkal csökkentik. Az ügynökség elnöke Vági Márton, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. vezérigazgatója lesz. Független marad az agrár- és vidékfejlesztési operatív programot irányító hatóság (az uniós gyakorlatnak megfelelően), e testület a fejlesztési pénzeket is külön forrásból kapja, és a területfejlesztési tanácsok sem válnak az új intézményrendszer részévé. Bajnai a témában rendszeresen egyeztet majd Lamperth Mónika önkormányzati és területfejlesztési miniszterrel.
A források elosztásával kapcsolatos döntési hierarchia csúcsán a kormány áll, így az operatív programokról és a kétéves akcióprogramokról a kabinet határoz, valamint a nemzeti fejlesztési tanácsot (NFT) is a kormány irányítja; a testület elnöke a miniszterelnök lesz, a munkában pedig részt vesz a regionális fejlesztési tanácsok és a gazdasági és szociális tanács 7-7 delegáltja, valamint öt fejlesztéspolitikai szakember. A miniszterelnök áll az operatív szervek és az NFT kommunikációjáért felelős fejlesztéspolitikai irányító testület (FIT) élén is, a testület alelnöke Magyar Bálint, tagjai továbbá Baja Ferenc (területe a közigazgatás fejlesztése), Burányi Sándor (gazdaság- és közlekedésfejlesztés), Kolber István (területfejlesztés), Németh Imre (környezet és energiaügy fejlesztése), Bajnai Gordon kormánybiztos és állandó meghívottként Draskovics Tibor. A testületet az országgyűlés illetékes szakbizottságai felügyelik majd.
