BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tárgyalási alap lehet a járulékemelés visszavonása

2006. július 9. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A vártnál ugyan kevesebben jelentek meg a szombati szakszervezeti demonstráción, de így is több ezren gyűltek össze a Képviselői Irodaház melletti téren, hogy a megszorító intézkedések ellen tiltakozzanak.
Elfogadhatatlannak tartjuk a brutális energiaár-emelést, az egészségügyi hozzájárulás növelését, a munkavállalói járulékok növelését, a középső áfakulcs emelését, a felnőttképzés adókedvezményeinek megvonását és a kiegészítő önkéntes pénztárak adókedvezményeinek korlátozását – mondta beszédében Gaskó István, a tüntetést kezdeményező Liga Szakszervezet elnöke, hozzátéve: ha a parlament hétfői ülésén nem vonja vissza a sanyargató javaslatokat, folytatás következik. A felszólalások többsége e két motívum köré szerveződött, vagyis a szakszervezeti vezetők hitet tettek az intézkedések elfogadhatatlansága mellett, és erősödő munkavállalói ellenállást helyeztek kilátásba. A Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke, Palkovics Imre szerint rossz mederben folyik a vita, és a megszorítások szükségességéről szóló konszenzus is téves, ugyanakkor új egyeztetésre lenne szükség a multinacionális vállaltokkal, hogy azok „érjék be kevesebb profittal”. A magyar munkavállalók teljesítménye nagyobb mértékben nőtt az elmúlt években mint a keresetük, a megszorítások pedig a legszegényebbeken ütnek a legnagyobbat – véli Pataky Péter MSZOSZ-alelnök, aki elfogadhatatlannak tartja a hároméves bérmegállapodás felrúgását és a minimálbér adómentességének megvonását. A járulékemelések – az egészségügyi hozzájárulás 2+1 százalékos növelése és a munkajárulék félszázalékos emelése – visszavonása már tárgyalási alapot jelenthet a kormánnyal szemben – mondta lapunknak Borsik. Vélemények szerint egy ilyen lépésnek ugyanakkor kicsi a valószínűsége, mert a kormány dacosan és görcsösen ragaszkodik a csomaghoz, a parlament pedig nem képes érvényesíteni ellenőrző funkcióját. Ha a tervezett intézkedések jelenlegi formájukban valósulnak meg, a demonstrációk folytatódnak, ősszel a bérkonfliktusok során pedig súlyosabb helyzet is előállhat – véli Borsik.
A megszorító csomag összhatásával van a baj, a járulék- és áremelések együtt túlzott reáljövedelem-csökkenéssel járnak – mondta a NAPI Gazdaságnak Pataky. A megszorítások része egy külön „bosszantó csomag”, vagyis különféle munkavállalói kedvezmények megvonása, ráadásul ez adóbevételt sem hoz – mondta az MSZOSZ-alelnök.

Plankó Gergely
Plankó Gergely

Ez is érdekelhet