A nemzetgazdaságban zajló közép- és hosszú távú fejlődési folyamatokhoz kapcsolódó gazdaságstratégiai kutatásokkal egészül ki az Ecostat és a Kopint-Datorg gazdaságkutatási divíziójának összevonásával létrehozandó új intézet feladatköre – tudtuk meg Belyó Páltól, az Ecostat igazgatójától, akit hétfőn kért fel az intézet vezetésére Szilvásy György kancelláriaminiszter. A kiemelt témakörök közé tartoznak majd a foglalkoztatási, energetikai, infrastrukturális, a mobilitással és versenyképességgel kapcsolatos kérdések, valamint az uniós támogatások felhasználásáról szóló kutatások és a felzárkózásról szóló gazdaságpolitikai hatástanulmányok készítése. Az egyelőre név nélküli új intézményben Belyó Pál szerint az eddigieknél is mélyebben foglalkoznak majd ökonometriai modellek és mikroszimulációk készítésével, valamint háttértevékenységként továbbra is végeznek majd makroökonómiai elemzéseket, szakágazati és térségi fejlettséget vizsgáló kutatásokat. Így az intézmény a parlamenti munka elsődleges információs hátterévé válhat. Az Ecostatnak jelenleg 33 főállású munkatársa van, rendszeresen foglalkoztat külső szakmai stábot, éves költségvetése mintegy 260 millió forint. Egyelőre nem lehet tudni, hogyan változnak ezek a paraméterek a jövőben, mivel még nem végleges, hogy mely kormányzati intézmények beolvasztásáról határoz a kabinet. Az Ecostat forrásainak felét a saját bevételek adják – ezek azonban jelentős részben kormányzati megrendelések, így Belyó Pál szerint a jövőben az ennek megfelelő keret költségvetési támogatássá alakul át.
A szintén állami tulajdonban lévő, ám költségvetési támogatásban nem részesülő Kopint-Datorg munkatársai hivatalos forrásból egyelőre nem értesültek a tervezett összevonásról. A szervezet kutatási igazgatósága csaknem teljesen eltartja magát a piaci megrendelésekből, egy költségvetési szerv részeként ugyanakkor több száz millió forintos többletkiadást okozna az államnak, ez pedig nem áll összhangban a jelenlegi gazdaságpolitikai irányvonallal – mondta lapunknak Palócz Éva tudományos vezérigazgató-helyettes. A piaci megrendelések mintegy kétharmadát állami szervezetek pályázatai jelentik, ezek nem jelennek meg közvetlen költségvetési tételként. Az intézet a gazdaságkutatáson kívül informatikával (így informatikai rendszerek és portálok fejlesztésével) foglalkozik, e területek azonban nem kerülnének át az új szervezetbe, amely a tervek szerint 2007. január 1-jén kezdi meg működését.
