Tegnap a kormány fellebbentette a fátylat a gázáremelésről. A lakosság körében a drágulás pontosan a lapunk által megírt (NAPI Gazdaság, 2006. június 28., 1. oldal) mértékben alakul. Augusztus elsejével – jelentette be Kóka János, a gazdasági tárca vezetője – az ipari fogyasztók esetében az áremelkedés 12,6 százalékos lesz, míg az intézmények szeptembertől már 17,6 százalékkal fizetnek többet a gázért. Lapunk számításai szerint már egy egyszerű kétszobás lakásban élő család sem tartozik majd a legalsó kedvezményezetti körbe. A gazdasági tárca is úgy kalkulál, hogy a háztartásoknak ezután a fűtési szezon átlagosan mintegy 25 ezer forinttal kerülhet többe. Az energiaár változása az ingatlanpiacot sem hagyja érintetlenül. Még az eddiginél is eladhatatlanabbakká válnak majd a nagy panellakások, az alternatív energiaforrás bekapcsolásával épülő ingatlanok azonban csak egy-két év múlva jelenhetnek meg a piacon. Az olcsó gáz mellett ugyanis nem volt igény ezekre a ma még költségesnek számító és gyakran csak lassan megtérülő fejlesztésekre.
