Könnyen elképzelhető, hogy a kereskedelmi szálláshelyeken a jövőben egyáltalán nem használható fel az adómentességet élvező üdülési csekk. A kormány által benyújtott törvényjavaslat ugyanis úgy fogalmaz, hogy a bón a jövőben csak akkor lenne adómentes, ha azt a cég az alkalmazottjának, nyugdíjasának, illetve közeli hozzátartozójának adja, és üdülési szállásra vagy ahhoz kapcsolódó étkezési szolgáltatásra használják. Üdülési szolgáltatásokat viszont a vállalatok által fenntartott üdülők kínálnak, a kereskedelmi szálláshelyek nem.
Ez a fejlemény (még akkor is, ha csak a megfogalmazás szerencsétlen, és a jogalkotók „csak” a hotelek által értett korlátozást szándékozzák előírni) homlokegyenest ellentétes a korábbi fejleményekkel. Az üdülési csekkeket a kiemelt üdülőkörzetek éttermeiben – Budapesten, a Balatonnál, a Dunakanyarban, a Velencei-tónál, a Mátra–Bükk területén és Sopron–Kőszeghegyalján – már a főszezonban elfogadják – jelentette be Kolber István, a turizmust is felügyelő, regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter május közepén. Az erről szóló szándéknyilatkozatot a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (MNÜA) és több érdek-képviseleti szerv vezetője is aláírta. A kiemelt üdülőkörzetek után az ország többi részén található éttermekkel is sikerülhet szerződni – hangsúlyozta egyúttal Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke. Az erről szóló programtervet a szervezet el is készítette. Az MNÜA még a szezon előtt megállapodott negyven fürdővel az üdülési csekkel való fizetésről, a Magyar Fürdőszövetség pedig 145 intézmény adatait adta meg számukra (velük folyamatosan történhetne a szerződéskötés). A folyamatot több mint egyévnyi tárgyalás előzte meg.
