Míg a magyar újraelosztási arány az európai élvonalhoz tartozik (a GDP 51 százalékát jelentik az állami kiadások), adóbevételekből mindössze a nemzeti össztermék 39 százaléka származik, a lehetséges megoldások közül pedig a kiadáscsökkentés nehezebben járható út – mondta Gyurcsány Ferenc a Budapesti Corvinus Egyetemen tartott fórumon. Az államháztartás 2003–2006 között felhalmozott hiányának 71 százaléka (mintegy 8700 milliárd forint) származik jóléti típusú kiadásokból, ezek megvonása érintené a legérzékenyebben a lakosságot – így marad a bevételnövelés. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a munkáltatói járulékok csökkentése nem növelte a foglalkoztatottságot és nem húzta a gazdaságot, így állami keresletélénkítésre van szükség – hangsúlyozta a miniszterelnök. A „magyar New Deal” megvalósításának lehetőségét a 2007-től Magyarországra áramló, évi ezermilliárd forint uniós támogatás termeti meg – az államreform pedig azért szükséges, hogy a beruházások ne a jelenlegi, elavult struktúrát konzerválják. Ennek jegyében szükséges például a jelenlegi, teljesítményellenes közszféra átalakítása.
