A kormány kedd este benyújtotta a tervek szerint már az ősz folyamán hatályba lépő 14 új jogszabály javaslatát. A legnagyobb közérdeklődésre számot tartó adótörvények közül a 4 százalékos különadóról kiderült, hogy a magánszemélyek adófizetési kötelezettségét nem fix összeghez, hanem a járulékplafonhoz kötik, ami évről évre változhat – jelen állás szerint 6,05 millió forint éves jövedelem felett kell ezt fizetni. Az egyéni vállalkozók – az evásokat ide nem értve – a vállalkozói tevékenységük alapján is fizetnek majd, aminek az alapja a vállalkozói bevételekből a költségekkel csökkentett rész lesz, vagy az átalányadó-alap. Fontos, hogy adóelőleget kell fizetni a különadó alanyainak (tehát a társas vállalkozásoknak is). Utóbbiak adóalapja az adózás előtti nyereségnek az adott támogatással növelt, a kapott támogatással és a kapott osztalékkal csökkentett összege. A javaslat lehetőséget ad a vállalkozásoknak az adóalap különböző számviteli módszerekkel történő megállapítására, nekik ugyanis idén szeptembertől kell fizetniük az adót.
A házipénztár megadóztatásáról szóló javaslat szerint a napi készpénz-záróegyenleg átlagos értékének a napi készpénzforgalom (pozitív és negatív forgalom összege) átlagának kétszeresével csökkentett része képezi az adóalapot. Az így kalkulált napi záró egyenleg összege a javaslat szerint a pénzügyi szolgáltatási tevékenység céljából tartott pénzkészlettel csökkenthető. Az így adódó összeget 20 százalékos kulccsal terhelné a kabinet. Mint az indoklásból kiderül, a jogalkotó szerint az átlagosan felhasznált készpénz kétszeresét meghaladó összeg már nem tekinthető a társas vállalkozások készpénzforgalmához szükséges tételnek, sokkal inkább a vállalkozás vagyonának, sőt egyes esetekben személyes célra felhasznált jövedelemnek, s mint ilyen, az alkotmány értelmében a közteherviselés alá vonható. A társasági adó alanyainak a házipénztár-adót az adóévet követő 45. napig kell bevallaniuk (a társaságiadó-bevallásban) és megfizetniük.
Az államháztartási törvény módosítása több fontos változtatást tartalmaz: 2007. december 31-i hatállyal megszünteti a közalapítványi szervezettípust, a megszüntetésig tartó átmeneti időszakban pedig szigorítják a működési kereteiket. Az Állami Autópálya Kezelő Zrt. részleges privatizációját is ebben a törvényben teszik lehetővé, az előírt minimális állami tulajdoni hányad 25 százalék+1 szavazatra csökkentésével. Egy elegáns megoldással a Nemzeti Autópálya Zrt. adósságainak átvállalása ezentúl csak lehetőség, nem kötelezettség lesz – ezzel nyilván a költségvetési adósságteher enyhítése a cél.
