Lapunk információi szerint az adókedvezményekkel kapcsolatban eddig nyilvánosságra hozott intézkedések közel sem jelentik a teljes kört, kedden esetleg újabb bejelentésekre kerülhet sor. Az ugyan már most látható, hogy például az üdülési csekk kiadása és felhasználása is szigorodik, és több – a munkáltatók által biztosítható – kedvezmény megszűnik, nincs információ viszont például az étkezési utalványról. A most évi 400 ezer forintban maximált béren kívüli juttatás keretösszegének alakulása, és az ezen belüli tételek megnevezése is hiányzik. Egyértelműnek tűnik viszont, hogy ebből a kategóriából kikerül az egészségpénztári befizetés. Ez azonban senkinek sem jelenthet jó hírt, a tervek szerint ugyanis a vállalatok ezentúl munkavállalóiknak csak a minimálbér ötödét fizethetik ki önkéntes pénztárba.
A tapasztalatok szerint pedig az önkéntes nyugdíj-, egészségpénztárak tagdíjbevételei is elsöprő arányban a cégektől származtak. Most azonban ezek a szereplők az önsegélyező pénztárakkal kénytelenek osztozni ezen az igen csak szűkös tortaszeleten. Ráadásul úgy, hogy a céges befizetések a jövőben mindenképpen drasztikusan csökkennek. Azt is alaposan meg kell gondolni, hogy a természetbeni juttatásokat egy-egy vállalkozás hogyan alakítja, hiszen itt éppúgy, mint a béren kívüli juttatások „megszaladásánál”, az eddigi 44 helyett 54 százalékos lesz az adóteher.
Az adókedvezmények meglehetősen bonyolult rendszerének persze az előbbiek csak egy részét jelentik. Azt azonban még nem tudjuk, hogy az egyénileg érvényesíthető öngondoskodással kapcsolatos kedvezmények miként alakulnak majd.
