A kormány és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) nagyjából abban ért egyet, hogy csökkenteni kellene az államháztartás hiányát – derült ki a pénzügyi tárca és a szervezet közös tájékoztatóján. A mérséklés mikéntjéről a nemzetközi szakemberek már másféle véleményt fogalmaztak meg, a mértéket illetően már kisebb a különbség. Az IMF szakemberei a kormányzat előrejelzésénél kétszer nagyobb idei GDP-arányos államháztartási hiányt várnak. A költségvetési kiigazításban pedig a bevételnövelésnél az IMF fontosabbnak tartja a kiadások csökkentését, de a költségvetés végrehajtásának mikéntjére és átláthatóságára is nagy hangsúlyt kell fektetni. Ashoka Mody, az IMF Európai Főosztályának igazgatóhelyettese megemlítette továbbá a költségvetési tanácsot is.
A jelenleg ismert intézkedési szándékok összetettsége, valamint a várható politikai, jogi és adminisztratív késedelem alapján az IMF-szakértők úgy gondolják, a lehetséges konszolidáció mértéke a GDP 2-2,5 százalékát éri el. Ebben az esetben a GDP növekedése és az infláció egyaránt 3,5 százalék körül alakul 2007-ben. E számok tekintetében feltehetően nem teljes az egyetértés a valutaalap és a kormányzat között, mivel a csaknem kétszeres eltérés a hiány várt mértékei között eltérő nagyságú lefaragást is feltételez(ne). Az IMF szerint célszerű lenne bevezetni a forint lebegő árfolyamát. A Pénzügyminisztérium (PM) ezt határozottan elutasítja, mivel a jelenlegi, +/–15 százalékos árfolyamsávot nem tartja rosszabbnak az árfolyam ellenőrzésére – kommentált Kovács Álmos helyettes államtitkár.
