BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A könyvelők nem tudnak az e-bevallás szűkítéséről

2006. május 21. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Munkát adna a könyvelőirodáknak a Pénzügyminisztérium azáltal, hogy a legkisebb vállalkozásoknak jövőre sem kellene belépnie az elektronikus bevallási rendszerbe, hanem továbbra is papíralapú bevallásokat kellene készíteniük. Az elképzelések szerint azokat kistérségi szinten gyűjtenék egybe a könyvelőirodák, majd onnan továbbítanák az adóhivatalnak – mondta Katona Tamás közigazgatási államtitkár a szaktárca pénteki tájékoztatóján. Lapunk kérdésére, hogy pontosan mely vállalkozókra lenne érvényes a mentesítés, Katona azt mondta, hogy az egyéni vállalkozások beleesnének a körbe. Az azonban nem derült ki, milyen szempontok (például árbevétel) szerint szűrnek majd. Azt sem tudni egyelőre, hogy ez a lehetőség csak egy évre vagy hosszabb ideig élne.
A tárca szerint az elképzelésről már folytattak egyeztetéseket a könyvelői érdekképviseletekkel, de például Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke lapunktól értesült az e-adózás tervezett szűkítéséről. Szerinte elfogadhatatlan a szaktárca hozzáállása az ügyben: hasonlóan az e-bev rendszer felállításának menedzseléséhez – szerinte akkor sem keresték meg a szakmát a tervek bejelentése előtt. A szakértő egyetlen olyan cég esetében sem látja halaszthatónak az elektronikus havi adatszolgáltatás bevezetését, amely egy vagy több embernek bért fizet ki. Csúsztatásra kizárólag ott lát lehetőséget, ahol nem fizetnek munkabérrel kapcsolatos közterheket. Zara szerint valószínűleg a költségvetési kiadások visszafogásáról van szó, mivel ha egy szűkebb kört fogadnak be az idén a rendszerbe, az feltehetőleg a fejlesztési keret bizonyos szűkítését teszi lehetővé. Pusztán a könyvelők kímélése miatt biztosan nem döntenének a halasztás mellett. Az 1,2 millió adózó befogadására képes rendszer informatikai fejlesztésére egyébként mintegy 5 milliárd forintot különítettek el az idei büdzsében, nagyrészt az APEH, kisebb arányban a Kormányzati Elektronikus Központ fejezetében.
A szakértő szerint már csak azért sem lenne jó, ha késleltetnék az e-bevallás teljes körű bevezetését, mivel ebben az esetben a könyvelői piac tisztulása is sokáig várat még magára. Az engedély nélkül, esetleg feketén dolgozó könyvelők ugyanis csak addig tevékenykedhetnek, amíg nem teljes körű az e-adózás – ez utóbbiban ugyanis az adóhatóság nyilvántartásában szerepelnek a cégeket képviselő könyvelők.
Zara úgy tudja, a pénzügyi kormányzat 2007-től megszüntetné a rendkívül alacsony kihasználtságú adóhatósági adómegállapítást (adam) az szja-bevallásokra. A szaktárca kérdésünkre cáfolta az értesülést, az eddigi tapasztalatok azonban meglehetősen alacsony kihasználtságot mutatnak. A tavalyi próbaüzemben mindössze 9,8 ezren éltek a lehetőséggel, idén pedig még ennél is kevesebben, mindössze 9,6 ezren választották az adamot. Vámosi-Nagy Szabolcs elnökhelyettes korábbi nyilatkozata szerint korántsem a személyi és tárgyi feltételek, sokkal inkább a vállalkozások adatszolgáltatásának megbízhatatlansága és pontatlansága okozhat gondot az adam 2 millió adózóra való kiterjesztésében (NAPI Gazdaság, 2006. január 13., 2. oldal).
Zara úgy véli, az állami feladatokat leginkább úgy lehetne az szja-bevallási rendszerben csökkenteni, ha a bevalláskészítést piaci alapokra helyeznék – hasonlóan számos európai országhoz. A munkáltatói adómegállapítás a most érvényes tervek szerint jövőre megszűnik, helyét az adam veszi át.

Baka Zoltán
Baka Zoltán
Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet