BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szimbolikus, de szükséges a létszámcsökkentés

2006. május 16. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A parlamenti létszám csökkentése alapvetően szimbolikus lépés lenne, a költségvetés helyzetén számottevően nem segít – ebben gyakorlatilag teljes az összhang a politikai eliten belül. A változtatásokhoz azonban eltérő módon látnának hozzá a pártok. Arányosabb választási rendszer kidolgozásán fáradozik a koalíció, amely nagyobb teret hagyna a töredékszavazatok érvényesülésének – mondta lapunknak Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője. Horn szerint a parlamenttől elvárható, hogy a közigazgatásban tervezett reformokat magán kezdje el, így ha az ellenzékkel is sikerül megállapodni – a javaslatokkal a nyáron állnak elő –, 2010-ben 250–280 fős ház kezdheti meg munkáját. A szimbolikusnak szánt lépés az államháztartási hiány szempontjából elhanyagolható, néhány száz millió forintos kiadáscsökkentést eredményezne. Nincs elvi vita a koalíciós partnerek között, a részletekről még folynak a tárgyalások – tudtuk meg Wiener Györgytől, az MSZP országgyűlési képviselőjétől.
A választási rendszer arányosabbá tétele mellett tette le voksát az MDF is: a párt egyfordulós, tisztán listán alapuló, választási küszöb nélküli rendszer bevezetését szorgalmazza – mondta Hock Zoltán országgyűlési képviselő. A jelenlegi rendszer nem teszi teljessé a képviseletet, Hock szerint 8-10 százaléknyi szavazat vész el, ráadásul a parlamenti létszám is túlméretezett, 220–250 honatya is bőségesen elég lenne. A kieső fizetések mellett a szükségtelenné váló második forduló megrendezésének költségei jelentenének megtakarítást, ez nagyjából 2,5 milliárd forint.
Változatlanul hagyná ugyanakkor a választási rendszert a Fidesz, a jelenlegi arányok meghagyásával csökkentenék a képviselők számát – tudtuk meg Répássy Róberttől, a Fidesz országgyűlési képviselőjétől. Répássy szerint a parlamenti fogyókúra önmagában nem elegendő, mert ezáltal nem csökken az országgyűlési apparátus és ezek működési költsége.
Az így keletkező megtakarítás azért sem lenne jelentős, mert legkorábban 2010-ben lenne érezhető – nem így az önkormányzati képviselők vagy az állami vezetők, minisztériumi dolgozók és külső szakértők számának csökkentése, ez azonnal esedékes feladat. A Fidesz abban az esetben támogatja a koalíció javaslatait, ha azok figyelembe veszik a párt álláspontját – tette hozzá az ellenzéki politikus.

Plankó Gergely
Plankó Gergely

Ez is érdekelhet