Két héten belül a koalíció benyújtja a kormányprogramot – jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt az Országgyűlés tegnapi alakuló ülésén. A kilátásba helyezett reformok (egészségügy, közigazgatás, közszolgáltatás, nyugdíj) mellett a parlamenti létszám csökkentéséhez is hozzálátna minden párt. Ez azonban – állítja gyakorlatilag összhangban a teljes politikai elit – alapvetően szimbolikus lépés, a költségvetés helyzetén számottevően nem segíti. A képviselői létszám 120 fős csökkentése állítólag 2,5 milliárdos megtakarítást jelentene.
Egy képviselőre egyébként tavaly mintegy 212 ezer forint alapdíj jutott havonta, a pótdíjakkal viszont ez az összeg felkúszott 377 ezer forint fölé. Az ilyen számítás persze csalóka, hiszen nem mindenki fért hozzá egyformán a „mézesbödönhöz”. Nemcsak a pozíciók és bizottsági helyek hozhatnak szépen, a képviselők nyilatkozata alapján – tehát bizonylat nélkül – utalt adó- és járulékmentes utazási, valamint szállásköltség-térítés is vaskos summára rúghat. Akad olyan képviselő, aki havi 336 ezret is költhetett (volna) benzinre.
