Szabályos pánikkal kezdődött a tegnapi nap a forintpiacon. Nyitáskor 269 forint körül, illetve inkább a felett jegyezték az eurót – ami további gyengülés a pénteki megszaladás után. Sokan „török lavinát”, fejlődő piaci elfordulást és persze az amerikai kamatemelési kilátások hatását emlegették. Nemcsak a pénz, hanem az áru- és a tőkepiac is megsínylette a fejleményeket. Az eladási hullám nem kímélte a budapesti árakat: a BUX 742 pontos esés után 23 862 ponton állapodott meg. Hiába a kedvező vállalati jelentések, az összes blue chipet eladási listára tették a befektetők. Az OTP 4,25, a Mol 1,2, az Egis 5,7, a Richter 4 százalékkal értékelődött le. A kisebb papírok piacán is kisebb vérfürdő zajlott. Nehéz megítélni, hogy a korrekciós hullám meddig marad fenn a feltörekvő piacokon, a magyar piac megítélésében mindenesetre szerepet kap majd a nemzetközi tőkepiaci hangulat is, de szakértők szerint a várható megszorító intézkedéseket is élénk figyelemmel kíséri majd a piac.
A magyar devizaadósok valószínűleg gyorsan érzékelik az árfolyam elszabadulását, hiszen sok pénzügyi intézménynél az „árazás” (az új törlesztőrészlet megállapítása) éppen a hónap közepére esik. Korábban az ilyen esések – az adósok szerencséjére – mindig más időpontban következtek be.
Részletek a 2., a 11. és a 13. oldalakon
